Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Przez weekend zdążyłeś już obejrzeć całego Netflixa? Teraz pora na nieco kultury. Polecamy świetne kolekcje zdjęć, które obejrzysz bez wychodzenia z domu.
Wiosna to czas wzmożonej aktywności galerii i wystawców. Niestety w tym roku plany wystawiennicze pokrzyżowała epidemia koronawirusa i niemal wszystkie wydarzenia planowane na marzec i kwiecień zostały odwołane. Jeśli czujecie, że brak możliwości brylowania na wernisażach z kieliszkiem darmowego wina otępia Wasz zmysł konesera fotografii, mamy dla Was ratunek.
Zamiast kieliszka, możemy wziąć całą butelkę i rozsiąść się wygodnie na kanapie, delektując się zdjęciami udostępnianymi w internecie za darmo. Można oczywiście oglądać projekty poszczególnych fotografów, ale prawdziwie „wsiąknąć” i poznać kawał historii pozwolą nam obszerne zbiory fotografii udostępniane przez różne instytucje. Tych na szczęście nie brakuje. Poniżej prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem zbiory fotografii online, które zapewnią Wam zajęcie na długie dni.
Najstarsze muzeum fotografii na świecie udostępnia za darmo ponad 400 tys. zdjeć i filmów. Łącznie skupia prace ponad 8 tys. fotografów, wśród których znajdziemy najbardziej rozpoznawalne nazwiska z historii fotografii, zarówno tej dawnej jak i współczesnej. Wystarczy chociażby wspomnieć takie postaci jak: Henri Cartier-Bresson, Elliot Erwitt, Robert Frank, André Kertész, Steve McCurry czy Sebastiao Salgado. To także 28 tys. archiwalnych filmów, jedna z największych kolekcji dagerotypów, XIX-wiecznych zdjęć amerykańskiego Zachodu oraz fotografii Ansela Adamsa.
Ponad 5 mln obiektów fotograficznych udostępnianych przez Galeria Euroepana zapewni nam zajęcie nawet jeśli domowa kwarantanna miałaby przedłużyć się na kilka miesięcy. Kolekcja jest tak obszerna, że w zasadzie trudno jakkolwiek ją opisać. Znajdziemy tu zatrzęsienie zbiorów tematycznych, wystaw online i sekcji poświęconych danym twórcom, dziedzinom i technikom fotograficznym. Z pewnością jeden z najlepiej opracowanych zbiorów dostępnych w internecie.
Nowojorskie MET już od dłuższego czasu udostępnia swoje zbiory online. Mamy więc możliwość obejrzenia pół tysiąca albumów o sztuce, przejrzenia zestawów tematycznych, przygotowanych przez kuratorów, jak i swobodnego przeglądania archiwum ponad 10 tys. fotografii, obejmujących całą historię fotografii. Znajdziemy tam więc zarówno zdjęcia z początków funkcjonowania medium, reportaże Dorothy Lange i Lewisa Hine’a, jak i fotografie z księżyca wykonane przez Neila Armstronga. A to dopiero początek tego, co mam nam do zaoferowania kolekcja.
W nadmiarze czasu warto prześledzić archiwum jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Kolekcja kilku tysięcy zdjęć Gordona Parksa, to fantastyczny ponadczasowy portret czarnoskórej Ameryki z lat 1940-1970. Oprócz zdjęć, na stronie znajdziemy także rozkładówki z gazet i szczegółowe opisy tematów, które w swojej twórczości podejmował Parks.
Uruchomione przez Fundację Archeologia Fotografii w 2018 roku Wirtualne Muzeum Fotografii, skupia niemal 70 tys. Archiwalnych zdjęć z kolekcji cenionych polskich twórców. W zasobach m.in. obszerne zestawy zdjęć Zofii Chomętowskiej, Mariusz Hermanowicza, Jerzego Lewczyńskiego czy Zbigniewa Dłubaka. Do tego ciekawe artykuły i kolekcje tematyczne.
Prawie 60 tys. zdjęć z dorobku polskiej fotografii. Głównie to zdjęcia historyczne, ale także np. fotosy z planów filmowych, migawki z życia codziennego i kolekcje tematyczne. Wyjątkowo bogate archiwum, niestety dość trudne w nawigacji i prezentujące zdjęcia w małym rozmiarze. Niemniej jednak na pewno warte uwagi.
Kilka tysięcy zdjęć historycznych pokazujących Polskę na przestrzeni dziejów. Wszystkie zdjęcia z zasobu NAC udostępnione są w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu można je wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, ale też pobierać i ponownie wykorzystywać – na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych.
Choć działalność muzeum daleko wykracza poza samą fotografię, w zasobach instytucji znajdziemy archiwum jednego z najważniejszych polskich fotografów, pioniera rodzimego fotoreportażu Tadeusza Rolke. Łącznie to 42 000 negatywów cyfrowych udostępnionych przez Agencję Gazeta. Oprócz zdjęć Rolke, w archiwach muzeum znajdziemy m.in. fotografie Zbigniewa Libery i Eustachego Kossakowskiego.
Czym byłoby to zestawienie bez uwzględnienia dorobku jednej z najważniejszych polskich fotografek? Na stronach zofiarydet.com i fundacjarydet.pl znajdziemy kilka tysięcy zdjęć autorki, łącznie z monumentalnymi projektami w postaci „Zapisu Socjologicznego” i „Dokumentacji”. Uczta dla wszystkich fanów historii polskiej fotografii.
galeria.fundacjarydet.pl | zofiarydet.com
fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Italia’57, 1957.
Jeden z najważniejszych polskich fotografów powojennych. W jego archiwum znajdziemy prawie 2 tysiące zdjęć reportażowych, dokumentacji wystaw czy też fotografii modowych, przygotowywanych dla tygodnika „Przekrój”, z którym był głównie kojarzony.
Znasz jeszcze jakieś ciekawe archiwa warte udostępnienia? Daj nam znać w komentarzach!