Nagroda im. Krzysztofa Millera - konkurs na najlepszy materiał fotograficzny 2018 roku

Autor: Michał Chrzanowski

12 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Nagroda im. Krzysztofa Millera to konkurs, który ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także ma być inspiracją i wyzwaniem, dla wszystkich, którzy mają talent, odwagę i determinację, by podążyć jego reporterskim śladem.

Nagroda im. Krzysztofa Millera ma upamiętniać jednego z najwybitniejszych polskich fotoreporterów, znanego głównie ze zdjęć dokumentujących strefy konfliktów, który przez lata zawodowo związany był przede wszystkim z Gazetą Wyborczą.

- Jako fotoreporter Gazety Wyborczej Krzysztof Miller widział chyba wszystkie wojny tego świata. Był w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni, Nadniestrzu, Kongu, Rwandzie…. Przypatrywał się im uważnie. Przepuszczał przez migawkę swego aparatu tysiące tragicznych obrazów, by nam, siedzącym w zaciszu i bezpiecznym komforcie, dostarczyć ten jeden symbol, fotograficzną syntezę - to, co nazywamy istotą rzeczy. Krzysiek był jak filtr, przez który przepływała nędza współczesnego świata, okrucieństwo losu i zło człowieka - zaznaczają organizatorzy Nagrody.

fot. Krzysztof Miller

Nagroda im. Krzysztofa Millera to wyróżnienie za odwagę patrzenia

Do konkursu mogą przystąpić zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, a także członkowie jednej agencji fotograficznej. Uczestnicy mogą przesłać dokument, fotoreportaż, cykle i projekty, serie portretów wykonanych dowolną techniką nie tylko zaawansowanym sprzętem, ale i smartfonem - tu organizatorzy pozostawiają pełną dowolność. Mają to być jednak materiały utworzone pomiędzy 1 września 2017 a 1 września 2018 roku. Poza tym zgłoszenia powinny zawierać od minimum 7 zdjęć do maksymalnie 12 fotografii, a każdy uczestnik może przesłać 3 materiały. Swoje prace można nadsyłać do 31 października za pomocą formularza, który znajdziecie na stronie wyborcza.pl/wiecejswiata.

fot. Krzysztof Miller

W skład jury zasiadają: Beata Łyżwa-Sokół (przewodnicząca jury), Ewa Ewart, Anna Bedyńska, Wojciech Jagielski, Mikołaj Grynberg, Adam Lach, Jerzy B. Wójcik i Mariusz Burchart. Będą oni „wyróżniać ludzi mających odwagę patrzeć i opowiadać o świecie w wartościowy sposób“. Na początku listopada organizatorzy ogłoszą siódemkę finalistów. Zaś 7 grudnia, podczas uroczystej gali, poznamy nazwisko laureata, który otrzyma Nagrodę im. Krzysztofa Millera, w tym 10 tys. zł. Więcej informacji o konkursie oraz jego szczegółowy regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie wyborcza.pl/wiecejswiata.

Krzysztof Miller | fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Krzysztof Miller - autor fotoreportaży z "aksamitnej rewolucji" w Czechosłowacji, przewrotu w Rumunii, trzęsienia ziemi w Iranie, wojen i zamieszek w Mołdawii, Karabachu, Gruzji, Abchazji, Kurdystanie, Bośni, Chorwacji, Burundi, Afganistanie, Czeczenii, Republice Południowej Afryki, Zairze, Iraku. Otrzymał liczne nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. W 2000 roku juror konkursu World Press Photo, a w 2004 roku laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (polskiego Pulitzera) za zdjęcie z Iraku, a w 2005 nagrody tygodnika "Newsweek Polska". Swoje fotoreportaż wystawiał między innymi w Stanford University w USA, Universidad de Habana na Kubie oraz w Sarajewie i w Bośni. Krzysztof Miller zmarł tragicznie w wieku 54 lat.

zdjęcie główne: fot. Krzysztof Miller, Żołnierze rosyjscy przed pałacem prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa, Grozny 1995
źródło: Gazeta Wyborcza i Press.pl

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj