Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia, a prezentacji towarzyszyć będą rozmowy z finalistami konkursu. Wydarzenie w tym roku odbędzie się online - w serwisie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu „Gazety Wyborczej".
3. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera rozpoczęła się we wrześniu br. Udział w nim mogli wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, a także członkowie jednej agencji fotograficznej. W tym roku padł kolejny rekord liczby zgłoszeń - do organizatorów trafiło 370 fotoreportaży. Zdjęcia napłynęły z całego świata, m.in z Ghany, Iranu, Argentyny, Chin, USA, Turcji, Maroka, Indii, Boliwii, Senegalu, Kambodży, Litwy, ale też z całej Polski.
- Ogromne znaczenie dla zdjęć zgłoszonych w tym roku do konkursu miało to, że materiały zostały zrealizowane przez miejscowych autorów. Jury miało zatem szansę obejrzeć mocne historie, fotografowane przez dłuższy czas, a nie powierzchowne zdjęcia wykonane podczas wypadu np. na wakacje - komentuje Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury i szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej".
W jury konkursu zasiedli: Ewa Ewart - producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC, Anna Bedyńska - fotoreporterka i laureatka World Press Photo oraz Grand Press Photo, Karolina Sekuła -fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie, Paweł Kopczyński - szef redakcji fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz wydarzeń sportowych w Reuters Pictures, Tomasz Kowalski - prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk - prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej, Jerzy B. Wójcik - wydawca „Gazety Wyborczej" oraz Beata Łyżwa-Sokół - szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”.
Laureata nagrody głównej oraz zwycięzcę w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" - Nagrody Fundacji „Gazety Wyborczej" poznamy podczas finałowej gali konkursu, która odbędzie się online 3 grudnia br. (godz. 20:00) w serwisie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu Gazety Wyborczej. Środowy finał konkursu poprowadzą Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej" wraz z Beatą Łyżwą-Sokół, przewodniczącą jury. Szczegółowe informacje tutaj.
Podczas finału zostaną zaprezentowane wyróżnione fotografie. Materiał laureata opublikuje również na swoich łamach „Duży Format" magazyn reporterów „Gazety Wyborczej" - w wydaniu tradycyjnym oraz w serwisie wyborcza.pl/zdjęcia.
Konkurs fotograficzny im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia" powstał, by upamiętnić jednego z najważniejszych i najwybitniejszych fotoreporterów w historii dziennika - Krzysztofa Millera. Człowieka, który dokumentował rzeczywistość, zmieniający się świat, najważniejsze konflikty zbrojne na świecie. Pokazywał piekło wojny, trudy codzienności i był też doskonałym obserwatorem Polski w dobie transformacji.
Redakcja „Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Celem konkursu jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe. Do pierwszej edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format", a później "The New York Times". Laureatem drugiej edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z redakcjami "Corriere della Sera, la Repubblica", "The Guardian", "Newsweek" i "Time".
Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie wyborcza.pl/zdjęcia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem.