Fotofestiwal organizuje bezpłatne warsztaty dla młodych fotografów i kuratorów. Zgłoszenia do 16 września.

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Jak skutecznie rozwijać i prezentować projekty fotograficzne? Tego będziecie mieli szansę dowiedzieć się w październiku podczas 3-dniowych, bezpłatnych warsztatów organizowanych przez Fotofestiwal i Parallel. Nie zwlekajcie z aplikacją, nabór trwa tylko do niedzieli.

Na ile sposobów można przekazać założenia projektowe w fotografii? Ile miejsca zamierzamy poświęcić na badanie i szukanie, a ile na przypadkowość i improwizację? Jakiego rodzaju współpracę bierzemy pod uwagę? Czym się inspirujemy? Na jakim etapie i w jaki sposób będziemy pracować nad strukturą projektu? Czym stanie się ta jeszcze bezkształtna rzecz, czy będzie ona czytelna i dla kogo? Do czego prowokuje nasza praca? W jakim stopniu powinniśmy się nad tym zastanawiać? I na ile pozostawimy ją otwartą?

Co mamy na myśli mówiąc o kuratorowaniu fotografii? Co czytasz kiedy pracujesz jako kurator fotografii? Na co zwracasz uwagę? Jak pracujesz, wybierasz, wskazujesz albo tworzysz dyskursy lub działania? Współpracujesz czy edytujesz? Czy będziesz opowiadać historie czy odpowiadać na nie? Na co właściwie patrzę w trakcie pracy kuratorskiej?

fot. Alexandra Polina, z projektu "Maski, mity i poddani", 1. miejsce w konkursie Grand Prix Fotofestiwal 2018

Gdzie leży punkt styczny tych dwóch zbiorów pytań? Na to postarają się odpowiedzieć kurator Anna-Kaisa Rastenberger i fotograf Federico Clavarino. zajmą się prowadzeniem uczestników przez proces twórczy, którego efektem będzie stworzenie publicznej prezentacji, dostarczą im narzędzi teoretycznych, pożywki do przemyśleń i krytyki, ale przede wszystkim będą koordynować wspólną pracę grupową. Warsztaty z fotografami odbywać się będą na zasadzie analizy projektu w celu jego dalszego rozwinięcia, podczas gdy kuratorzy będą pracować nad zadaniem, które otrzymają przed warsztatami.

Dla kogo?

Warsztaty skierowane są do fotografów i kuratorów na początku swojej kariery lub jeszcze w trakcie studiów, z krajów Europy Centralnej i Wschodniej, nie liczy się wiek i wykształcenie. W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 20 uczestników (10 kuratorów i 10 fotografów). Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt nie pokrywa kosztów podróży, noclegu ani innych dodatkowych wydatków uczestników. 

Jak aplikować?

Zgłoszenie należy wysłać do 16 września 2018 roku, do północy, na adres warsztaty@fotofestiwal.com. Zgłoszenie należy przesłać w jednym pliku PDF nie przekraczającym 20 MB i powinno zawierać:

  • CV dokumentujące dokonania artystyczne lub doświadczenie kuratorskie (nie więcej niż 1 strona A4),
  • portfolio -15-20 zdjęć z najbardziej aktualnego projektu, lub 20 zdjęć dokumentacji zrealizowanych ostatnio projektów kuratorskich,
  • list motywacyjny, uzasadniający chęć udziału w warsztatach, z opisem ostatniego projektu, lub opis doświadczeń i problemów związanych z pracą kuratorską (nie więcej niż 600 słów).

Kiedy i gdzie?

Warsztaty rozpoczną się 17 października  2018 roku (wieczorem) wraz z przyjazdem uczestników i zakończą wspólnym podsumowaniem 21 października (rano). W trakcie trzech głównych dni warsztatów 18-20 października uczestnicy będą pracować zarówno w grupach z prowadzącymi, jak i w parach kurator - artysta. Warsztaty odbędą się w Łodzi. Szczegółowa lokalizacja zostanie ogłoszona wkrótce.

Więcej informacji i regulamin warsztatów znajdziecie pod adresem fotofestiwal.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj