Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Warszawska Galera Obserwacja zaprasza na wystawę wybitnego fotografa, Jana Styczyńskiego. „Mistrzowie” jest to zbiór fotografii, jakie Styczyński wykonał na przestrzeni lat 60. oraz 70. XX wieku, dokumentując znane osobowości polskiej sztuki wizualnej.
- Wystawa każe się widzowi zapatrzeć w wybitne postaci. Zatrzymać. W nie mniejszym stopniu są to jednak działania silnie autorskie, w których, jeśli nie pierwsze, to nie zwykle ważne skrzypce gra - jakkolwiek pozory mogą mylić - sam Styczyński. To on „zaprasza” do Panteonu, to on nazywa Mistrzem tego właśnie ,a nie innego twórcę. - mówi kurator, Paulina Orłowska. - On też ze znawstwem ilustruje charakter polskiej kultury współczesnej, jej treściowe „bogactwo”, występującą w niej „łączność z tradycjami wielkiej sztuki narodowej” (dostrzegalną tyleż w filmach Wajdy, dziełach Broniewskiego, muzyce Pendereckiego czy inscenizacjach Dejmka), ”brak parnasizmu” (dobrym przykładem może być Polska Szkoła Plakatu) czy tempo, z jakim polska kultura współczesna otrząsnęła się z wojennych zniszczeń.
fot. Jan Styczyński, na zdjęciu Tadeusz Kantor
„Mistrzowie” jest to zbiór fotografii, jakie Styczyński wykonał na przestrzeni lat 60. oraz 70., dokumentując znane osobowości polskiej sztuki wizualnej. Fotograf zaprezentował publiczności swoisty kanon sylwetek, od A.Hanuszkiewicza, przez T.Kantora, Z.Karpińskiego, K.Pendereckiego, J.Szajnę, H.Tomaszewskiego, A.Wajdę, J.Zachwatowicza , po K. Zanussiego i wielu innych. Cykl został zrealizowany w klasycznym formacie 6x6, wykonany w całości aparatem Rolleiflex, na błonie monochromatycznej. To znakomita okazja by zbliżyć się do tych postaci ujętych w portrecie: przy pracy, czy też w domowym zaciszu oraz zobaczyć kunszt mistrza fotografii jakim był Jan Styczyński.
fot. Jan Styczyński, na zdjęciu Andrzej Wajda
Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 26 września 2018 roku, o godzinie 19:00 w galerii fotografii Obserwacja, przy ul. Tarczyńskiej 3 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 7 listopada.
Wystawa powstawała równolegle z wydanym przez galerię katalogiem fotografii o tym samym tytule.
portret Jana Styczyńskiego wykonany w krakowskiej pracowni Józefa Rosnera
Jan Styczyński (1917-1981) - jedne z czołowych polskich fotografów. Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, członek AK, uczestnik powstania warszawskiego, dwukrotnie odznaczony krzyżem walecznych. Ostatnie trzy dekady swojego życia poświęcił wyłącznie fotografii. Od 1953 roku członek ZPAF. Na koncie ma liczne wystawy. Sławę przyniosły mu wydawane od końca lat 50. albumy fotograficzne z przedstawieniami zwierząt, z czego najbardziej znane to “Koty” (1960, Wyd. Sport i Turystyka). W późniejszym okresie fotografował Warszawę (m.in. “Wędrówki po Warszawie, 1970, Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia). W 1975 roku ukazał się album “Twórca i dzieło” (Wyd. Interpress), będący pierwowzorem aktualnej wystawy.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem obserwacja.art.pl.