Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Organizowany przez ZPAF festiwal Dni Fotografii Alternatywnej powoli dobiega końca. Jego podsumowaniem będzie wystawa uczestników warsztatów technik archaicznych i alternatywnych. Wernisaż 17 września o godzinie 19:00.
Dni Fotografii Alternatywnej były okazją do przypomnienia piękna, jakie towarzyszy fotografiom wykonywanym w technikach alternatywnych. W ramach festiwalu odbyła się wystawa mistrzów fotografii - „Piętno techniki”, 4 spotkania autorskie oraz 5 warsztatów mistrzowskich, w trakcie których uczestnicy mogli poznać techniki o wyjątkowych walorach artystycznych i plastycznych: gumę chromianową, cyjanotypię, gumolej, mokry kolodion oraz brąz vandyke.
Wystawa końcowa składa się z prac uczestników warsztatów, którzy mieli okazję pracować w relacji mistrz - uczeń, z wybitnymi twórcami: Konradem K. Polleschem, Andrzejem Wiktorem, Romanem Krawczenko, Marcinem Sudzińskim, Łukaszem Gietką i Gregiem Ostrowskim.
fot. Magdalena Nurzyńska, cyjanotypia
- Rolą artysty jest nie tylko praca twórcza, ale także dbanie o tradycje i dziedzictwo, jakie zostało mu przekazane. Warsztaty mistrzowskie pozwalają na nawiązanie bliższej relacji i przekazanie sekretów technik znanych nielicznym. Dzięki temu powstało 70 zróżnicowanych prac, które zachwycają swoją niedoskonałością. Są świadectwem pasji oraz chęci poszerzania artystycznych horyzontów twórców. - mówi Jolanta Rycerska, prezes ZPAF oraz kurator festiwalu. - „W Polsce od lat obserwujemy duże zainteresowanie alternatywnymi i archaicznymi technikami fotografii. Niestety ulegają one stopniowemu zapomnieniu, jest coraz mniej możliwości poznania ich tajników i osobistego kontaktu z pracujących w ich obszarze artystami. Dlatego realizacja festiwalu stanowi okazję do przypomnienia ginących technik będących dorobkiem warszawskiego środowiska przedwojennych fotografów”.
fot. Robert Tczewski, gumolej
Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 17 września 2018 roku, o godzinie 19:00 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 (aula, II piętro) w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 24 września w godzinach 15:00-19:00.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.
(fot. okładkowa: Tomasz Zdaniak, brąz vandyke)