Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
W Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana jest obszerna wystawa "Polska fotografia awangardowa 2. połowy lat 50". Tworzy ją 120 prac wybitnych polskich artystów: Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marka Piaseckiego, Bronisława Schlabsa oraz Stefana Wojneckiego.
Jak podkreśla kurator wystawy, na przykładzie tych prac "chcemy zaprezentować różnorodność nowatorskich poszukiwań w dziedzinie fotografii artystycznej tego okresu. Poszukiwania te obejmowały zarówno - eksperyment z tworzywem fotograficznym, jak i nurt zmierzający w kierunku analizy medium (prekursorski wobec konceptualizmu lat 60.), a także bardzo ważne w sztuce tego okresu inspiracje surrealizmem oraz włoskim neorealizmem. Emocjonalności i żywiołowości abstrakcyjnej fotografii Piaseckiego i Schlabsa czy ekspresyjnych portretów Beksińskiego przeciwstawiona zostaje intelektualna dyscyplina fotografii Dłubaka, Wojneckiego, a także niektórych prac Lewczyńskiego".
Większość prezentowanych na wystawie prac pochodzi z interesujących dla historii fotografii lat 1955-60. Wyjątkiem jest cykl Egzystencje Zbigniewa Dłubaka rozpoczęty w 2. połowie lat 50., ale kontynuowany do 1966.W ramach ekspozycji przygotowany został także pokaz filmu eksperymentalnego z lat 50-tych, takich autorów jak Lenica, Borowczyk czy Waśkowski, który pozwoli ukazać inspiracje i wzajemne oddziaływanie języka tych dwóch mediów: fotografii i filmu.
Prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Galerii Starmach oraz ze zbiorów prywatnych.
Ekspozycja prezentowana jest od 3 do 31 sierpnia 2005 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie (al. Jerozolimskie 3, tel. (22) 629 30 93). Godziny otwarcia muzeum: wtorek, środa, piątek, sobota i niedziela: 10.00 - 16.00, czwartek 10.00 - 18.00, poniedziałek: nieczynne.