Zmarł Zbigniew Dłubak

Autor: Marta Sinior

26 Sierpień 2005
Artykuł na: 4-5 minut
W zeszłą niedzielę, 21 sierpnia 2005 roku zmarł Zbigniew Dłubak, wybitny polski fotografik, malarz, teoretyk sztuki oraz założyciel i wieloletni redaktor najważniejszego pisma krytycznego o fotografii pt. "Fotografia". Ceremonia pogrzebowa odbędzie się dzisiaj, 26 sierpnia o godzinie 14 w warszawskim Domu Pogrzebowym na Komunalnym Cmentarzu Powązkowskim.

W zeszłą niedzielę, 21 sierpnia 2005 roku zmarł Zbigniew Dłubak, wybitny polski fotografik, malarz, teoretyk sztuki oraz założyciel i wieloletni redaktor najważniejszego pisma krytycznego o fotografii Fotografia. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się dzisiaj, 26 sierpnia o godzinie 14 w warszawskim Domu Pogrzebowym na Komunalnym Cmentarzu Powązkowskim.

fot. Tadeusz Sumiński

Zbigniew Dłubak urodził się w 1921 roku w Radomsku. Od 1948 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Fotografików. W drugiej połowie lat 40. brał udział w pracach Klubu Młodych Artystów i Naukowców, związany był również z galeriami Krzywe Koło, Remont, Foksal.

W latach 1953-1972 był redaktorem naczelny miesięcznika Fotografia, wykładał w Wyższej Szkole Filmowej i Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1966-1975). W roku 1973 został członkiem honorowym Związku, w którym w latach 1979-1982 objął stanowisko prezesa.

Był inicjatorem dwóch ważnych wystaw: Fotografia subiektywna ( 1968 ) i Fotografia poszukująca (1971). Dzięki jego staraniom i wysiłkom polska fotografia artystyczna znalazła szerokie uznanie na świecie a organizowane przez niego wystawy w wielu galeriach za granicą cieszyły się wielkim powodzeniem - jak np. Polska Fotografia Nowoczesna prezentowana w Szwajcarii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Japonii. Za swoją działalność artysta był wielokrotnie nagradzany, m.in.: w 1975 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a w 1979 roku Nagrodę Państwową I Stopnia.

Bardzo ważny dla jego twórczości cykl fotograficzno-malarski zatytułowanyAsymetrie, realizowany od 1983 roku, pokazany był warszawskiej Zachęcie w 2003 roku. Cykl ten jest pewnym powrotem i pogłębieniem postawy artystycznej z samych początków jego działalności artystycznej, jak również nawiązaniem artysty do konstruktywizmu, zwłaszcza do zagadnień poruszonych przez Władysława Strzemińskiego w Teorii widzenia.

Zbigniew Dłubak był jednym z najważniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej. Jego rola w rozwój fotografii nowoczesnej jest nieoceniona. Był artystą posiadający ogromny autorytet i wpływ na kształtowanie się sztuki w powojennej Polsce.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach zbiorowych i na ponad pięćdziesięciu wystawach indywidualnych. Znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Od 1982 roku mieszkał we Meudon pod Paryżem.

Zbigniew Dłubak zmarł w Warszawie, 21 sierpnia 2005 roku w wieku 84 lat.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Open AI zaprezentowało nowy model generowania obrazów, który niebawem trafi do Chata GPT. Nowy generator dużo precyzyjniej odtwarza drobne detale i napisy, utrzymuje spójność pomiędzy...
44
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Jeden z najciekawszych producentów chińskiego rynku optyki dołącza do kooperatywy L-Mount. To oznacza, że użytkownicy aparatów Lumix i Leica już niebawem będą mogli skorzystać z...
1
Insta360 i Leica Camera AG rozszerzają partnerstwo
Insta360 i Leica Camera AG rozszerzają partnerstwo
To dobra wiadomość dla miłośników kamerek sportowych. Insta360 poinformowało o dalszej współpracy z firmą Leica Camera AG. Czego możemy się po tym spodziewać?
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)