Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
W zeszłą niedzielę, 21 sierpnia 2005 roku zmarł Zbigniew Dłubak, wybitny polski fotografik, malarz, teoretyk sztuki oraz założyciel i wieloletni redaktor najważniejszego pisma krytycznego o fotografii Fotografia. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się dzisiaj, 26 sierpnia o godzinie 14 w warszawskim Domu Pogrzebowym na Komunalnym Cmentarzu Powązkowskim.
Zbigniew Dłubak urodził się w 1921 roku w Radomsku. Od 1948 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Fotografików. W drugiej połowie lat 40. brał udział w pracach Klubu Młodych Artystów i Naukowców, związany był również z galeriami Krzywe Koło, Remont, Foksal.
W latach 1953-1972 był redaktorem naczelny miesięcznika Fotografia, wykładał w Wyższej Szkole Filmowej i Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1966-1975). W roku 1973 został członkiem honorowym Związku, w którym w latach 1979-1982 objął stanowisko prezesa.
Był inicjatorem dwóch ważnych wystaw: Fotografia subiektywna ( 1968 ) i Fotografia poszukująca (1971). Dzięki jego staraniom i wysiłkom polska fotografia artystyczna znalazła szerokie uznanie na świecie a organizowane przez niego wystawy w wielu galeriach za granicą cieszyły się wielkim powodzeniem - jak np. Polska Fotografia Nowoczesna prezentowana w Szwajcarii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Japonii. Za swoją działalność artysta był wielokrotnie nagradzany, m.in.: w 1975 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a w 1979 roku Nagrodę Państwową I Stopnia.
Bardzo ważny dla jego twórczości cykl fotograficzno-malarski zatytułowanyAsymetrie, realizowany od 1983 roku, pokazany był warszawskiej Zachęcie w 2003 roku. Cykl ten jest pewnym powrotem i pogłębieniem postawy artystycznej z samych początków jego działalności artystycznej, jak również nawiązaniem artysty do konstruktywizmu, zwłaszcza do zagadnień poruszonych przez Władysława Strzemińskiego w Teorii widzenia.
Zbigniew Dłubak był jednym z najważniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej. Jego rola w rozwój fotografii nowoczesnej jest nieoceniona. Był artystą posiadający ogromny autorytet i wpływ na kształtowanie się sztuki w powojennej Polsce.
Swoje prace prezentował na licznych wystawach zbiorowych i na ponad pięćdziesięciu wystawach indywidualnych. Znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Od 1982 roku mieszkał we Meudon pod Paryżem.
Zbigniew Dłubak zmarł w Warszawie, 21 sierpnia 2005 roku w wieku 84 lat.