Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Poniżej publikujemy fragment tekstu autorstwa Marka Janczyka Otwieram i zamykam oczy. O fotografii Jerzego Lewczyńskiego (Jerzy Lewczyński, Archeologia fotografii. Prace z lat 1941-2005, Września 2005)
(...) Jerzy Lewczynski, z niezwykłą determinacją, graniczącą nierzadko a wręcz z obsesją, odwołuje się w swoich fotograficznych działaniach do wrażliwości i pamięci własnej oraz do pamięci odbiorców, pozostając nieustannie pochylonym nad tajemnicą ludzkiego bytu. W wędrówce przez niezmierzoną przestrzeń egzystencji człowieczej Lewczyński gromadzi fragmenty rzeczywistości, okruchy wspomnień, strzępy wzruszeń, zamykając je w swoich fotografiach niczym w drogocennych relikwiarzach. Dzięki temu powstaje twórczość jednocześnie czytelna i wieloznaczna, czerpiąca z anegdoty i odwołująca się do uniwersaliów, pełna metafor i zagadek, opowiadająca o ludzkim życiu bez zbędnych upiększeń I sentymentalizmu. Owa umiejętność uzyskiwania syntezy jest zresztą jedną z charakterystycznych cech artysty, zarazem lakonicznego i elokwentnego w swoim sposobie narracji, który posługując się oszczędną, czarno-białą fotografią wywołuje wciąż na nowo w umyśle zdumionego odbiorcy lawinę skojarzeń i odniesień. Staranność, z jaką Lewczyński formułuje język osobistej, fotograficznej opowieści zdaje się wyrażać pogląd, iż rolą artysty nie jest oczekiwanie na łut szczęścia czy fotograficzny przypadek, lecz nadawanie obrazom rzeczywistości własnych znaczeń (...)
Jerzy Lewczyński urodził się w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Fotografią zaczął zajmować się w czasie II wojny światowej, dokumentując między innymi działania partyzanckie jako członek AK. Swoją twórczość prezentował m.in. na wystawach Fotografia subiektywna (1968), Fotografowie poszukujący (1971), Stany graniczne fotografii (1977), a także w Kolonii: Beksiński-Lewczyński-Schlabs (1959), Polska Fotografia Twórcza - Kolonia (1972: Photokina), Fotografia Polska (1979: USA, Paryż, Londyn, Berlin, Moskwa, Zagrzeb).
Fotografie Lewczyńskiego znajdują się w kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, muzeów w Lozannie, Duchin i innych.
Wernisaż wystawy Jerzego Lewczyńskiego Autoportret odbędzie się 8 marca 2006 roku o godzinie 17 w Galerii Pustej (pl. Sejmu Slaskiego 2) w Katowicach. Fotografie prezentowane będą do 2 kwietnia 2006 roku.