Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
BFP2005 Nadarzyła się okazja do zapoznania się szerzej z fotogramami polskiego prekursora fotografii abstrakcyjnej Bronisławem Schlabsem. Schlabs jest jedynym fotografikiem polskim, którego prace zostały zakupione przez prestiżowe Museum of Modern Art w Nowym Jorku (razem z najwybitniejszymi przedstawicielami fotografii awangardowej jak: Man Ray i Laszlo Moholy-Nagy). Wystawa "Bronisław Schlabs. Prace z lat 1956/61" to pierwsza tak obszerna ekspozycja wczesnych prac artysty.
Na wystawie Bronisław Schlabs. Prace z lat 1956/61 prezentowane jest czterdzieści fotogramów autorstwa Bronisława Schlabsa. Prace powstały w okresie, gdy razem ze Zdzisławem Beksińskim i Jerzym Lewczyńskim zawiązał nieformalną grupę traktującą fotografię w sposób odmienny od ówczesnych fotografów. Wspólnie z nimi oraz z udziałem wrocławskiej grupy fotograficznej Podwórko w 1958 roku zorganizowali wystawę na której to Schlabs pokazał nowatorskie fotografie abstrakcyjne. Rok później, w klubie Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gliwicach stworzyli Pokaz zamknięty zrekonstruowany w 1993 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przez Adama Sobotę. Projekt został zaprezentowany w warszawskim Zamku Ujazdowskim jako Antyfotografia i tak też określana będzie twórczość zarówno Schlabsa, jak i Beksińskiego i Lewczyńskiego.
Najważniejsze dla mnie było i jest nie to, co robię i jak robię, ale dlaczego to robię - powtarzał wielokrotnie 85-letni artysta
Pod koniec lat 50-tych Bronisław Schlabs porzucił tworzenie fotografii przy użyciu aparatu fotograficznego na rzecz eksperymentów i poszukiwań bezpośrednio na błonie fotograficzne oraz na szklanej kliszy. Specjalnie preparował materiał malując, rysując czy nadpalając go, a następnie robił z niego odbitki. W swoich abstrakcyjnych pracach łączy zarówno fotografię jak i grafikę czy malarstwo.
Prace Bronisława Schlabsa znajdują się w zbiorach: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Folkwang Museum w Essen, Muzeum Narodowe w Pradze, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wystawa Bronisław Schlabs. Prace z lat 1956/61 jest wystawą towarzyszącą IV Biennale Fotografii w Poznaniu. Prezentowana jest w Galerii Piekary mieszczącej się przy ulicy Piekary 5 (I piętro) do 12 czerwca 2005 roku.
Czytaj także:
IV Biennale Fotografii w Poznaniu czytaj...
Zobacz inne wystawy IV Biennale Fotografii w Poznaniu:
Mariusz Forecki "Okruchy dnia"
Projekt "Kwadrat" w Galerii 2piR