Technologia z Bitcoina w JPEG-u?

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Luty 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

W Australii odbyło się 86. komitet JPEG (Joint Photographic Experts Group), w trakcie którego padły propozycje totalnego zrewolucjonizowania tego formatu zapisu. Czego możemy oczekiwać?

Organizatorzy z Sydney wpadli na pomysł implementacji technologi znanej z kryptowalut w obrazy JPEG, aby raz na zawsze rozwiązać problem kradzieży zdjęć w internecie oraz umożliwić lepszą identyfikacje fakenewsów.

Czy to naprawdę możliwe?

Na spotkaniu Joint Photographic Experts Group zorganizowanym w Australii uczestnicy zaproponowali wprowadzenie do kodowania JPEG technologii Blockchain, która w skrócie pozwala na rozproszenie bazy danych w obrębie architektury P2P. Konstruktorzy chcą dodawać do metadanych zdjęcia informacje na temat autora, oraz uniemożliwić bezprawne wykorzystywanie całości lub części utworu autorskiego. Takie rozwiązanie ma znaleźć swoje zastosowanie w szeroko pojętej prywatności i bezpieczeństwie w mediach cyfrowych.

Czy szyfrowanie oparte o blockchain ułatwi ochronę praw autorskich?

Jeszcze lepsze pliki JPEG-AI

Szybko rozwijające się silniki AI (sztucznej inteligencji) maja także pomóc w zmniejszeniu rozmiaru zdjęć. Już ponad rok temu JPEG rozpoczęło program szkolenia sztucznej inteligencji w analizowaniu dużych zbiorów danych, w celu nauczenia jej sposobów skuteczniejszej kompresji plików. Cały program rozwijany jest wspólnie z IEEE ICIP 2020 (Challenge on Learning-based Image Coding Challenge) i ma polegać na wspólnym udoskonalaniu już powstałych rozwiązań w tym zakresie.

W praktyce ta metoda ma spowodować, że pliki będą jeszcze mniejsze, a dzięki nowym algorytmom zostanie jednocześnie zachowana większa ilość informacji i szczegółów. Próba wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie doskonalenia nie są niczym nowym. W 2017 r. Netflix wprowadził choćby moduł AI na rynkach wschodzących w celu określania preferencji odbiorców. Trochę więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Na razie marzenia 

Oczywiście na razie są to tylko rozważania i co najwyżej próba wyznaczenia kierunku poszukiwań na najbliższe lata. To nie zmienia faktu, że możliwość kodowania swoich zdjęć w sposób, który w przyszłości uniemożliwiłby wykorzystanie ich części lub całości bez zgody autora brzmi bardzo kusząco. Ciekawe, czy implementacja technologii blockchain mogłaby prowadzić do jakiejś formy nadużyć tak, jak ma to miejsce przy wykonywaniu nienamierzanych płatności krypto-walutą w Darknet.  

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Photoshop wprowadza funkcję Live Co-Editing - zbiorowa współpraca nad projektem
Photoshop wprowadza funkcję Live Co-Editing - zbiorowa współpraca nad projektem
Już niebawem Photoshop poszerzy się o wyjątkowo praktyczną funkcjonalność. W ramach Live Co-Editing będziemy mogli pracować na żywo nad materiałami w grupie osób.
6
Final Cut Pro 11 - magnetyczne maski, inteligentny tracking, automatyczne transkrypcje i usprawniony workflow. Apple na dobre bierze się za flagowy edytor wideo
Final Cut Pro 11 - magnetyczne maski, inteligentny tracking, automatyczne transkrypcje i...
Po 13 latach Apple prezentuje w końcu kolejną wersje programu do edycji wideo Final Cut Pro. Nowa odsłona nie wprowadza rewolucji, ale wreszcie otrzymuje funkcje, dzięki którym może...
4
Nowości AI w Adobe Photoshop, Lightroom i Premiere - rewolucja w pracy kreatywnej nabiera rozpędu
Nowości AI w Adobe Photoshop, Lightroom i Premiere - rewolucja w pracy kreatywnej nabiera rozpędu
Podczas konferencji Adobe Max producent oprogramowania przedstawił i zapowiedział szereg nowych funkcji opartych o AI, które jeszcze bardziej ułatwią pracę w programach graficznych....
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)