Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Potencjalnych następców dobrze znanego JPEGa było już wielu. Wystarczy wspomnieć choćby JPEG2000, Windows Media Photo czy zaprezentowany przez Google w 2010 roku format WebP. Mimo obiecujących możliwości, żadnemu z nich nie udało się realnie wpłynąć na pozycje formatu JPG. Dzieje się to głównie z powodu trudności w spopularyzowaniu nowych systemów zapisu. Wymaga to bowiem wprowadzenia wsparcia dla nowego formatu przez producentów wszelkiej maści oprogramowania. JPEG jednak okazuje się być ciągle na tyle efektywnym, że mało kto zawraca sobie głowę alternatywnymi formatami, choćby nawet były nieco lepsze. Właśnie pojawiła się kolejna próba odebrania palmy pierwszeństwa formatowi JPG. Mowa o zaprezentowanym ostatnio formacie BPG.
System zapisu plików BPG (Better Portable Graphics) został stworzony przez francuskiego programistę Fabrice'a Bellard, którego wcześniejsze dokonania cieszą się popularnością w cyfrowym świecie. Bellard jest między innymi autorem znanych w wśród programistów projektów FFmpeg i QEMU. Zaprezentowany przez niego format zapisu obrazów pozwala na uzyskanie jakości oferowanej przez system JPEG, przy połowie jego objętości. Co więcej format BPG oferuje wsparcie dla danych EXIF. Powyżej prezentujemy przykładowe porównania zapisu obrazu 2 formatach.
Czy format BPG stanowi realne zagrożenie dla powszechnego obecnie JPGa? Czas pokaże, jednak biorąc pod uwagę fakt, że aby umożliwić wyświetlanie plików BPG, producenci będą musieli używać specjalnego kodowania Javascript, wydaje się to mało prawdopodobne. Tym bardziej, że przy dostępnych obecnie objętościach dysków i szybkościach transferu, rozmiar pliku ma coraz mniejsze znaczenie.
Więcej przykładowych porównań zdjęć znajdziemy tutaj.