Laowa 14 mm f/4 FF RL Zero-D - pełnoklatkowy szeroki kąt bez dystorsji

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Wrzesień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Venus Optics prezentuje kolejny ciekawy obiektyw szerokokątny. Tym razem jest to szkło pełnoklatkowe, które oprócz szerokiego kata widzenia oferuje niemal zerową dystorsję, możliwość nakręcenia filtrów i co chyba najważniejsze - także kompaktową budowę.

Chiński producent optyki kolejny raz pozytywnie zaskakuje. Tym razem ma nam do zaoferowania jeden z najbardziej kompaktowych, pełnoklatkowych obiektywów szerokokątnych. Manualne szkło Laowa 14 mm f/4 FF RL Zero-D waży raptem 228 gramów przy wymiarach 58 x 59 mm. Do tego pozwala na nakręcenie na przednią soczewkę niewielkich filtrów kołowych o średnicy 52 mm.

Nie dość, że szkło jest malutkie, to obiecuje także brak dystorsji i przyjemną reprodukcję punktów świetlnych

Jeśli chodzi o optykę, otrzymujemy 13 soczewek w 9 grupach, w tym dwie soczewki asferyczne, trzy elementy ED o obniżonej dyspersji oraz jeden element o zwiększonej refrakcji. Producent obiecuje wysoką rozdzielczość w całej powierzchni kadru, a dodatkowo praktycznie zerową dystorsję, która to charakterystycznie dla linii Zero-D pozwoli uzyskać niemal idealne linie proste na zdjęciu bez konieczności korekcji w postprodukcji.

Układ ten pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 27 mm, a dodatkowo oferuje 5-listkową przysłonę, która po domknięciu (maksymalnie do f/22) zapewnić ma nam atrakcyjną reprodukcję punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd. Sam kąt widzenia obiektywu wynosi z kolei 114°.

Producent zastosowanie dla obiektywu widzi przede wszystkim w krajobrazie, fotografii architektury czy zdjęciach nocnego nieba. Co chyba najważniejsze, z możliwości obiektywu będzie w stanie skorzystać szeroka grupa użytkowników bezlusterkowców. Szkło bowiem dostępne jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Canon RF, L-mount, a także Leica M, w przypadku której otrzymamy także wsparcie dla mechanizmu dalmierza.

Zdjęcia przykładowe

Jaki efektów można spodziewać się po obiektywie? Tego możemy przekonać się oglądając zestaw oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Cena i dostępność

Obiektyw nie należy być może do bardzo tanich, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy tu do czynienia ze szkłem kompletnie manualnym, bez jakiejkolwiek elektroniki, ale w tej kategorii szkieł ultraszerokokątnych i tak jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych cenowo propozycji. Poza tym brak styków, wynagradzają nam kompaktowe wymiary.

Obiektyw wyceniony został na 550 dolarów (ok. 2100 zł). W wersji z mocowaniem Leica M zapłacimy za nie z kolei 650 dolarów (ok. 2450 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)