Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Laowa kolejny raz umacnia swoją pozycję na rynku optyki. Już w marcu zobaczyć mamy pierwsze tak przystępne cenowo i najbardziej kompaktowe anamorficzne obiektywy zmiennoogniskowej na rynku. Do końca lutego możecie zarezerwować na nie do 30% zniżki.
Chińscy producenci w krótkim czasie dokonali rewolucji na rynku optyki filmowej. Dzięki markom takim jak Laowa i Sirui, obiektywy anamorficzne przestały być jedynie domeną wysokobudżetowych hollywoodzkich produkcji i stały się dostępne nawet dla twórców pracujących w pojedynkę. Chińczycy jednak nie zamierzają się zatrzymywać i twardo zmierzają w kierunku dalszej demokratyzacji rynku.
Laowa, weteran rynku chińskiej optyki, w ramach kampanii na Indiegogo zapowiedział premierę swoich pierwszych zmiennoogniskowych anamorficznych obiektywów filmowych. Anamorficzny to osiągnięcie samo w sobie, a dodatkowo ich konstrukcja ma być także rekordowo kompaktowa i bardzo przystępnie wyceniona. Według producenta szkła Nanomorph Zoom będą najmniejszymi i najlepiej wycenionymi obiektywami tego typu w historii.
Modele Laowa 28-55 mm T2.9 1.5x i Laowa 50-100 mm T2.9 1.5x przeznaczone są do współpracy z matrycami formatu Super35 (filmowe APS-C), a każdy z nich będzie ważył około 1,5 kg. Dokładnych wymiarów jeszcze nie znamy, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze konstrukcje z serii Nanomorph, z pewnością będą one robić wrażenie. Jak widzimy na zdjęciu, będą też w pełni wyposażone ergonomiczne do skutecznej współpracy z systemami follow focus i rigami.
Obiektywy oferują współczynnik kompresji 1,5x, który po rozciągnięciu zapewni nam panoramiczny obraz w formacie 2.4:1 w przypadku rejestracji 3:2 (open gate) oraz ultrapanoramiczny format 2.8:1 w przypadku standardowej rejestracji 16:9. Dla zainteresowanych bardziej ekstremalnymi formatami są także adaptery Laowa 1.33x, z którymi szkła zaoferują współczynnik kompresji na poziomie 2x.
Jeżeli chodzi o kąty widzenia, model Laowa 28-55 mm T2.9 1.5x powinien zaoferować nam efekty zbliżone do obiektywu 25-50 mm w płaszczyźnie poziomej i 40-80 mm w płaszczyźnie poziomej. W przypadku modelu Laowa 50-100 mm T2.9 1.5x będzie to kolejno 45-90 mm i 75-150 mm. Jednym słowem powinniśmy otrzymać bardzo uniwersalny zestaw, który sprawdzi się w większości zastosowań wideo i pozwoli w całości zrealizować większość zleceń.
Obiektywy trafią do przedsprzedaży 1 marca 2024 roku w ramach zbiórki w serwisie Indiegogo. Ich cena na razie nie jest jeszcze znana, ale szacując na podstawie obiektywów staroogniskowych z serii Nanomorph, należałoby spodziewać się pułapu minimum 10 tys. złotych. Wyglada na to, że na początku obiektywy zadebiutują w wersji z mocowaniem PL, ale podobnie jak w przypadku stałek z pewnością zobaczymy w końcu także inne warianty.
Dla zainteresowanych, producent przygotował ofertę specjalną. Każdy, kto zapisze się do newslettera na stronie kampanii otrzyma zniżkę do 30% na zakup szkieł w przedsprzedaży. Oprócz tego, spośród zarejestrowanych wylosowana zostanie także osoba, która będzie mogła zakupić zestaw zoomów za symbolicznego dolara.
Więcej informacji znajdziecie na stronie indiegogo.com.