Laowa 50 mm f/2.8 2X Ultra Macro APO - rekordowy obiektyw makro do Mikro Cztery Trzecie

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent optyki kolejny raz zaskakuje. Tym razem ma dla nas pierwsze szkło w systemie Mikro Cztery Trzecie, które oferuje maksymalnie aż 2-krotne powiększenie.

Aparaty Mikro Cztery Trzecie już od dawna cieszą się popularnością wśród fotografów makro. Teraz otrzymają oni jeszcze jeden powód, by pozostać w świecie mniejszych matryc. Najnowszy obiektyw Laowa 50 mm f/2.8 2X Ultra Macro APO to według producenta pierwsze szkło w systemie, które może pochwalić się współczynnikiem powiększenia 2:1.

Rekordowe powiększenie i ogniskowa, która sprawdzi się także w portrecie

Układ optyczny zbudowano na bazie 14 elementów w 10 grupach, które pozwolą nam ostrzyć już z odległości 13,5 cm. Dodatkowo jest to układ apochromatyczny, który właściwie do zera niwelować ma występowanie aberracji chromatycznej, co zapobiegać ma nieprzyjemnemu zabarwianiu nieostrości.

Szkło wyposażono w 7-listkową przysłonę, a także elektronikę, dzięki której możliwa będzie praca w trybach automatyki, pełny zapis danych EXIF i sterowanie przysłoną z poziomu aparatu. Obiektyw nie posiada jednak silnika AF, ostrzyć będziemy więc musieli ręcznie.

Obiektyw jest też mały i lekki (79 mm długości, waga 240 g), a dodatkowo, oferując ekwiwalent ogniskowej 100 mm sprawdzić ma się także jako szkło do portretu. Chętni będą mogli także nakręcić na nie filtry o średnicy 49 mm.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć oficjalne zdjęcia przykładowe producenta. Niestety w większości nie są to sample w pełnym rozmiarze.

W tym wszystkim najbardziej emocjonujące jest chyba to, że pomimo tego iż obiektyw oferuje rzeczywistą skalę odwzorowania 2:1, w przypadku matrycy Mikro Cztery Trzecie otrzymamy obrazy wyglądające tak, jak przy powiększeniu 4:1 na pełnej klatce. Oczywiście o ile wartości powiększenia podane są dla pełnej klatki, a nie w formie ekwiwalentu dla systemu Mikro Cztery Trzecie. Wtedy szkło nie różniłoby się znacznie możliwościami od systemowego obiektywu M.Zuiko 60 mm f/2.8 Macro 1:1, ale nie sądzimy, by producent rzucał na wiatr deklaracje o rekordowej specyfikacji. Możliwości szkła wydają się też potwierdzać zdjęcia przykładowe.

Cena i dostępność

Obiektyw debiutuje w cenie 399 dolarów,  dostępny będzie już pod koniec sierpnia. Na razie nie wiemy jeszcze ile za szkło zapłacimy na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)