Venus Optics Laowa 11 mm f/4.5 FF RL - ultraszerokokątny, kompaktowy i… z gwintem filtra

Autor: Maciej Luśtyk

28 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent kolejny raz pozytywnie zaskakuje. Tym razem ma nam do zaoferowania jeden z najszerszych pełnoklatkowych obiektywów na rynku, który w dodatku jest malutki i praktycznie pozbawiony dystorsji.

W charakterystycznym dla siebie stylu, Laowa prezentuje kolejny obiektyw, który jest „jedyny na świecie”. Tym razem jest to najszerszy rektilinearny obiektyw pełnoklatkowy z gwintem filtra (62 mm). Biorąc pod uwagę ogniskową i pole widzenia (126°), jest to nie lada wyczyn.

Mały, ale wariat

To jednak nie jedyna ciekawa cecha obiektywu. Producent obiecuje, że układ optyczny, zbudowany na bazie 14 soczewek w 10 grupach (dwie soczewki asferyczne i trzy soczewki o obniżonej dyspersji) odznacza się prawie zerową dystorsją, a aberracja chromatyczna niemalże nie występuje.

Szkło pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 19 cm, a 5-listkowa przysłona po domknięciu (maksymalne do f/22) zaoferuje nam przyjemną reprodukcję punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd.

Sam obiektyw jest też bardzo kompaktowy (63,5 x 58 mm) i lekki (254 g), a dzięki współpracy z systemem dalmierza ma być dobrą parą dla aparatów Leica M. Obiektyw będzie jednak oferowany także w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z i L-mount. Co ciekawe, obiektyw kompatybilny jest także z systemem mocowania na filtry prostokątne.

A jak nowe szkło sprawuje się w praktyce? Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych. Nie są to jednak sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw jest już dostępny do kupienia ze strony producenta w cenie 699 lub 799 dolarów (ok. 2600-3000 zł), jednak prawdopodobnie do tej ceny trzeba będzie doliczyć jeszcze podatek i opłatę celną.

Jak na razie nie wiemy jeszcze ile za nowy obiektyw zapłacimy na polskim rynku. Dystrybutor informuje jednak, że nowe szkło trafi do sprzedaży już wkrótce.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj