Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - jasna i kompaktowa portretówka do Sony E i L-Mount

Autor: Maciej Luśtyk

6 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Sigma rozszerza ofertę obiektywów do systemów bezlusterkowych o nowy obiektyw portretowy, który oferować ma najwyższą jakość optyczną przy stosunkowo niewielkiej konstrukcji i dobrej cenie.

Producent obiecuje, że najnowszy obiektyw Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art, dzięki wysokim osiągom, lekkiej kompaktowej obudowie i doskonałej jakości wykonania, to zupełnie nowe spojrzenie na obiektywy ze światłem f/1.4.

Nowa Sigma oferować ma najwyższą jakość optyczną i niewielki tubus. Ma też być szybka i spodobać się filmowcom

 

Układ optyczny nowego szkła zbudowany został w oparciu o 15 soczewek w 11 grupach, w tym 5 elementów SLD o obniżonym współczynniku dyspersji i 1 soczewki asferycznej. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 85 mm i wg producenta, zapewniać ma ponadprzeciętną rozdzielczość już od nominalnego otworu przysłony a także doskonałą korekcję wzdłużnej aberracji chromatycznej. Otrzymujemy ponadto 11-listkową, zaokrągloną przysłonę, które odpowiadać ma za plastyczny charakter bokeh, nawet przy mocniejszym domknięciu. Cały układ miał zostać zoptymalizowany pod względem minimalizacji występowania odbić światła i flar, zapewniając kontrastowe zdjęcia nawet podczas fotografowania pod światło. Sigma chwali się też, że dzięki pełnej współpracy z systemem korekcji wad optycznych w aparatach, mogła w całości skupić się na aberracjach, których nie da się usunąć „programowo”.

Oprócz tego, producent wyposażył nowy obiektyw w szybki silnik krokowy, który w pełni wykorzystywać ma potencjał systemów AF w najnowszych bezlusterkowcach. Pomóc miało w tym także znaczne zmniejszenie konstrukcji obiektywu względem jego wcześniejszej, lustrzankowej wersji. Nowa Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art mierzy raptem 94,1 x 77 mm przy wadze 630 g. Na przednią soczewkę nakręcimy z kolei filtry o średnicy 77 mm.

Wreszcie ciekawie prezentuje się także sama konstrukcja. Korpus został w całości uszczelniony, a także wyposażony w fizyczny pierścień przysłony, który możemy przełączyć w tryb bezstopniowy i który dodatkowo oferuje możliwość zablokowania tak, abyśmy przypadkowo nie przestawili go podczas fotografowania czy filmowania. Otrzymujemy też przełącznik AF/MF oraz przycisk funkcyjny, do którego możemy przypisać różne funkcje aparatu (standardowo AFL).

Sigma obiecuje także, że oprócz trwałości, obiektyw zapewnia również odczuwalny komfort obsługi, dobre ułożenie i wyważenie oraz płynna praca pierścienie zapewniać ma wysoką kulturę pracy, niezależnie od warunków.

Zdjęcia przykładowe

A jak nowa konstrukcja sprawdza się w praktyce? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe, udostępnione przez producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

1/800 s, f/1.4, ISO 125, ogniskowa: 85 mm

1/1250 s, f/1.8, ISO 640, ogniskowa: 85 mm

1/1250 s, f/1.4, ISO 50, ogniskowa: 85 mm

1/40 s, f/1.4, ISO 50, ogniskowa: 85 mm

1/60 s, f/1.4, ISO 400, ogniskowa: 85 mm

Cena i dostępność

Obiektyw Sigma 85 mm f/1.4 DG DN trafi na rynek 1 września, w cenie 4999 zł. Szukającym przystępnej cenowo, jasnej portretówki użytkownikom systemów E i L trudno będzie obok niego przejść obojętnie.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem sigma-foto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)