Dodaj ocenę

Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - kompaktowa stałka o dużych możliwościach

Autor: Michał Chrzanowski

18 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Średnioformatowa „szklarnia“ Fujifilm prezentuje się coraz okazalej. Dziś producent zaprezentował także model Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - najmniejszy i najlżejszy obiekty z całej serii GF, który ma dostarczyć ponadprzeciętnej jakości obrazu.

Średnioformatowy system Fujifilm w szybkim tempie rośnie w siłę. Producent zaprezentował dziś kolejny obiektywu, który swoją specyfikacją może zainteresować sporą grupę odbiorców. Najnowszy Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR ma wydobyć pełny potencjał z aparatów GFX 50S i GFX 50R, bowiem „zdumiewająca rozdzielczość obrazu i bogata reprodukcja tonalna, dzięki wyjątkowej konstrukcji optycznej“ mają być największymi atutami tego szkła.

Wysoka jakość obrazu i wytrzymała budowa

Obiektyw zapewnia ekwiwalent ogniskowej 40 mm (po przeliczeniu na pełnoklatkową matrycę) oraz 9-listkową przysłonę o nominalnym otworze f/3.5 (domkniemy do f/22), co w połączeniu z powiększeniem 0,1x oraz minimalną odległością ostrzenia wynoszącą 55 cm może dostarczyć ciekawej plastyki i miękkimi nieostrościami. We wnętrzu stałki znajdziemy układ opierający się na 9 elementach w 6 grupach, z czego jedna soczewka została wykonana ze szkła asferycznego. Poza tym będziemy mogli nakręcić także filtry o średnicy 62 mm.

Obiektyw został także wyposażony w szybki i cichy liniowy system autofokusa, który ma odznaczać się precyzją działania - nawet podczas pracy w bardziej wymagającym oświetleniu. Do tego obiektyw, którzy mierzy zaledwie 84 mm x 48 mm i waży przy tym 335 g, wykonano z magnezu. Co więcej tubus został również uszczelniony przed zachlapaniami i kurzem, dzięki czemu fotografowanie w niesprzyjających warunkach (do -10°C) nie powinno stanowić większych trudności.

Cena i dostępność

Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR został wyceniony na 1000 dolarów, a w sprzedaży powinien pojawić się pod koniec września.

Nazwa Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR
Producent Fujifilm
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Fujifilm GF
Ogniskowa 50 mm (ekwiwalent 40 mm)
Maksymalna jasność 3.5
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 9 elementów / 6 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,1x
Minimalna odległość ogniskowania 55 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 62 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa liniowy system autofokusa
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 84 mm x 48 mm
Waga 335 g
Akcesoria dwa dekielki
Cena w dniu premiery 1000 dolarów

zdjęcie główne: unsplash.com

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)