Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
To może być prawdziwy przełom dla rynku amatorskich produkcji wideo. Sony właśnie pokazało matryce do smartfona, która pozwala na rejestrację filmów w ekstremalnie zwolnionym tempie, bez efektu rolling shutter.
Zawsze wiedzieliśmy, że w końcu nadejdzie dzień, w którym przed zwykłym użytkownikiem otworzą się wrota filmów super slow motion, gdy jednak niecałe dwa lata temu po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym, że Sony pracuje nad niedrogimi, ultraszybkimi matrycami, nie sądziliśmy, że nadejdzie on tak szybko. Wygląda jednak na to, że już niedługo możliwość rejestracji filmów Full HD z zawrotną prędkością 1000 kl./s za pomocą smartfona nie będzie niczym nadzwyczajnym.
Wszystko dzięki nowym, 20-megapikselowym matrycom Sony o rozmiarze 1/2,3 cala, które podobnie jak w przypadku większych sensorów z serii Exmor R i RS wyposażono w dodatkowy moduł pamięci DRAM o pojemności 1 gigabita, umożliwiający przetworzenie 19,3 miliona pikseli w czasie 1/120 sekundy.
Dzięki temu możliwe będzie nie tylko nagrywanie filmów w super zwolnionym tempie, ale też zlikwidowanie efektu rolling shutter, z którym boryka się większość matryc przy krótszych czasach migawki. Co więcej matryca pozwalać ma na bezproblemową rejestrację filmów w jakości 4K z prędkością 60 kl./s, choć możemy spodziewać się, że i w tej rozdzielczości maksymalny dostępny klatkaż może być dużo wyższy.
Po lewej standardowy sensor BSI Cmos, po prawej wersja z modułem DRAM
Po lewej efekt rolling shutter przy prędkości 30 kl./s na zwykłej matrycy, po prawej klatka wyjęta z materiału rejestrowanego z prędkością 120 kl./s matrycą z modułem DRAM
Na razie nie wiadomo kiedy matryca zostanie po raz pierwszy wykorzystana w smartfonie, ale biorąc pod uwagę marketingowy potencjał implementacji takiego rozwiązania w którymś z flagowców czołowych producentów, możemy być niemal pewni, że dojdzie do tego raczej szybko.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.net.
(fot. okładkowa: pexels.com)