247 Mp - nowa średnioformatowa matryca Sony podnosi poprzeczkę w zakresie rozdzielczości

Autor: Maciej Luśtyk

26 Marzec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Myśleliście, że 150 megapikseli to przesada? Sony prezentuje nową matrycę średnioformatowa o niebotycznej rozdzielczości 247 Mp, która w niedalekiej przyszłości ma szansę trafić do aparatów.

W ostatnim czasie mogło się wydawać, że producenci aparatów nieco wyhamowali wojnę na megapiksele. Coraz cześciej zamiast nowych rekordów w rozmiarze zdjęć widzimy próby dopracowywania możliwości sensorów o znanych nam rozdzielczościach. Nie oznacza to jednak, że producenci nie próbują przesuwać granic tego, co możliwe do uzyskania. W katalogu Sony Semiconductor Solutions pojawiła się właśnie nowa średnioformatowa matryca IMX811-AAMR/AAQE o rozdzielczości 247 Mp - największej do tej pory w segmencie sensorów MF.

Rekordowa rozdzielczość w parze z niezłą wydajnością

Zestawienie średnioformatowych sensorów Sony Semiconductor Solutions

Nowa matryca oferuje rozmiar zbliżony do 151-megapikselowego sensora BSI IMX411, wykorzystywanego w przystawkach Phase One IQ4 i oferują maksymalną rozdzielczość 19240 x 12840 px. Różnica jest jedynie fakt, że oferuje format 3:2 i na chwilę obecną sygnowana jest jako sensor do rozwiązań przemysłowych.

Matryca IMX811, jak na swoje możliwości, może pochwalić się też imponująca specyfikacją. Sensor wyposażono w konwertery 16-bitowe konwertery A/D pozwalające na pracę z prędkością 5,3 kl./s. W przypadku zejścia do trybu 14- lub 12-bitowego prędkość zapisu wzrośnie odpowiednio do 10,5 oraz 12,4 kl./s.

Zestawienie średnioformatowych sensorów Sony Semiconductor Solutions

Kiedy zobaczymy 250-megapikselowe aparaty?

Jak na razie na ten temat możemy jedynie gdybać. Biorąc pod uwagę obecne systemy, matrycą tego formatu może być zainteresowane jedynie Phase One, choć i tutaj konieczne by było docięcie sensora do formatu 4:3, lub też używanie go w innym trybie odczytu, który wpłynąłby na wyjściową rozdzielczość.

Pojawiają się natomiast spekulacje, że wypracowana technologia może być podstawą dla kolejnej generacji wysokorozdzielczych aparatów pełnoklatkowych, gdzie docięcie sensora do formatu 35 mm dałoby nam wyjściowy rozmiar ok. 108 Mp. Biorąc pod uwagę niedawną premierę Sony A7R V, taki aparat ujrzy światło dzienne najwcześniej w okolicach 2025-2026 roku.

Źródło: https://www.sony-semicon.com/en/products/is/industry/rolling-shutter.html.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
7
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
274
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)