Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Na wstępie wypada uspokoić dotychczasowych użytkowników systemu Cztery Trzecie. Olympus i Panasonic nie zamierzają rezygnować z rozwijania tego standardu. Nowy system Mikro Cztery Trzecie {ITL|(Micro Four Thirds System) będzie alternatywą dla wszystkich, którzy szukają "lustrzankowej" jakości zdjęć w niewielkich aparatach. Kluczową cechą nowego standardu jest zachowanie matrycy o wymiarach takich samych jak w 4/3 (18 x 13.5 mm) i jednoczesne wyeliminowanie lustra, a co za tym idzie wszystkich elementów toru optycznego - luster kierujących obraz na czujniki AF, matówki, pryzmatu/luster w komorze wizjera itd. Dzięki tej operacji odległość między (nadal) wymiennymi obiektywami a matrycą będzie można zmniejszyć nawet o połowę. Użytkownik dostanie mały aparat z możliwością wymiany optyki. Minusem takiego rozwiązania będzie brak wizjera, w którym widać dokładnie obraz z obiektywu. Pozostanie używać wizjerów elektronicznych, Live View lub liczyć na zaproponowanie przez producentów innego, wygodniejszego rozwiązania.
Pozostałe różnice między systemem Cztery Trzecie, a Mikro Cztery Trzecie to zmniejszenie średnicy bagnetu z 50 do 44 milimetrów oraz dodanie dwóch pinów (było ich 9, będzie 11) do komunikacji między korpusem, a obiektywami. Dla producenta będzie to gwarancją możliwości wdrożenia nowych funkcji i rozwoju systemu w przyszłości. Firmy Panasonic i Olympus zapowiedziały, że wprowadzą do sprzedaży szeroką gamę nowych obiektywów. Dotychczasowi użytkownicy obiektywów Zuiko czy Leica nie muszą się jednak martwić, że ich optyka stanie się bezużyteczna po ewentualnym przejściu na system Mikro Cztery Trzecie. Producenci zapowiedzieli specjalne przejściówki umożliwiające pracę ze starszymi obiektywami w nowym standardzie.
Nasuwa się pytanie - dla kogo nowy system? Odpowiedź wydaje sie prosta: dla wszystkich, których równie mocno drażni słaba jakość zdjęć z kompaktów, co nieporęczność lustrzanek. Jeśli ktoś kupuje teraz zaawansowany kompakt, bo przeraża go perspektywa dużych korpusów lustrzanek i jeszcze większych obiektywów - być może zastanowi się w przyszłości nad systemem Mikro Cztery Trzecie - podobnie jak ten, który kupił Olympusa E-420 ze względu na jego rozmiary.]
Poniżej prezentujemy informację prasową:
Olympus Imaging i Panasonic zapowiadają nowy standard Mikro Cztery Trzecie (Micro Four Thirds System)
Firmy Olympus Imaging Corporation (Olympus Imaging) i Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. (Panasonic) zapowiedziały dziś wspólne opracowanie technologii i urządzeń zgodnych z nowym standardem Mikro Cztery Trzecie (Micro Four Thirds System), który rozwija zalety standardu Cztery Trzecie dla aparatów cyfrowych z wymiennym obiektywem. Nowy standard umożliwia znaczne zmniejszenie ich rozmiarów i wagi. Na mocy umowy obie firmy będą wspólnie pracować nad uruchomieniem komercyjnej produkcji znacznie lżejszych i bardziej kompaktowych aparatów cyfrowych z wymiennym obiektywem.
Światowy rynek cyfrowych lustrzanek z wymiennym obiektywem wykazuje stały wzrost, pomimo tego wciąż stanowi jedynie 7% całego rynku cyfrowych aparatów fotograficznych. Zważywszy na znacznie większy udział, jaki lustrzanki z wymiennym obiektywem miały w czasie, gdy dominującym nośnikiem był film negatywowy, wydaje się, że kategoria ta ma duży potencjał wzrostu. Cyfrowe aparaty kompaktowe oferują coraz więcej funkcji i lepszą jakość zdjęć, a badania rynkowe wskazują, że klienci wybierają modele kompaktowe ponieważ cyfrowe lustrzanki są według nich "duże, ciężkie i trudne w obsłudze".
Analizując ten trend, firmy Olympus Imaging i Panasonic wprowadziły na rynek produkty oparte na standardzie Cztery Trzecie i jako pierwsze w branży wyposażyły cyfrowe lustrzanki z wymiennym obiektywem w funkcje takie jak Live View oraz system autofokusa z wykrywaniem ostrości.
Obecnie Olympus Imaging i Panasonic dodatkowo zwiększają potencjał standardu Cztery Trzecie, umożliwiając konstruowanie znacznie mniejszych i lżejszych lustrzanek cyfrowych z wymiennym obiektywem w oparciu o standard Mikro Cztery Trzecie. Obok istniejących produktów systemu Cztery Trzecie, do dyspozycji klientów zostanie oddana nowa rodzina aparatów Mikro Cztery Trzecie, która pozwoli cieszyć się najwyższą jakością obrazu.
Podstawowe różnice pomiędzy standardami Mikro Cztery Trzecie i Cztery Trzecie:
1) Flange-back (odległość między uchwytem a matrycą) mniejsza o około 50 %
2) Zewnętrzna średnica uchwytu obiektywu mniejsza o 9 mm
3) Zwiększenie liczby elektronicznych styków w uchwycie z 9 do 11
*Przekątna matrycy w standardach Four Thirds System i Micro Four Thirds System jest taka sama.
Standard Mikro Cztery Trzecie oferuje wysoką jakość matrycy 4/3 w znacznie cieńszym korpusie. Ponadto wykorzystuje dużo mniejsze obiektywy, w szczególności szerokokątne, z dużym zoomem. Aparaty systemu Cztery Trzecie wyróżniają się niewielką wagą, małymi rozmiarami i wysoką jakością obrazu. System Mikro Cztery Trzecie idzie o krok dalej i umożliwia projektowanie ultra-kompaktowych aparatów cyfrowych z wymiennym obiektywem. Nowy standard dodatkowo oferuje większą liczbę elektronicznych styków odpowiadających za komunikację w uchwycie obiektywu, co w przyszłości pozwoli na dołączanie nowych funkcji i zwiększanie użyteczności systemu. Właściciele obiektywów systemu Cztery Trzecie będą mogli montować je na nowych korpusach Mikro Cztery Trzecie za pomocą adapterów.
Firmy Olympus Imaging i Panasonic będą wspólnie opracowywać technologie i urządzenia systemów Cztery Trzecie i Mikro Cztery Trzecie oraz wprowadzać na rynek produkty zgodne z tymi standardami w sposób dyktowany przez ich strategie biznesowe.
Kontynuując prace nad aparatami cyfrowymi systemu Cztery Trzecie, firma Olympus Imaging opracuje szereg obiektywów i akcesoriów systemu Mikro Cztery Trzecie, a także korpusy Mikro Cztery Trzecie jeszcze mniejsze i cieńsze od lekkich, kompaktowych i cieszących się powszechnym uznaniem modeli E-410 i E420.
Nie zaprzestając prac nad aparatami cyfrowymi standardu Cztery Trzecie, firma Panasonic opracuje również nową generację kompaktowych, lekkich aparatów z wymiennym obiektywem, w tym ultra-przenośne korpusy, wymienne obiektywy oraz akcesoria systemowe.
System Cztery Trzecie definiuje standardy projektowe i konstrukcyjne dla aparatów cyfrowych z wymiennym obiektywem, które wykorzystują pełen potencjał technologii cyfrowej. Aparaty systemu Cztery Trzecie wykorzystują matrycę typu 4/3, która zapewnia wysoką jakość obrazu mimo niewielkich rozmiarów aparatu. System Cztery Trzecie to standard otwarty, który umożliwia zamienne stosowanie korpusów i obiektywów różnych producentów.