Michał Cała "Śląsk" - album

Autor: Łukasz Kacperczyk

6 Czerwiec 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Nakładem Galerii Zderzak ukazał się właśnie album "Śląsk" Michała Cały towarzyszący wystawie prezentowanej podczas tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. Powstałe 30 lat temu czarno-białe zdjęcia ukazują Górny Śląsk z czasów, kiedy jeszcze kopalnie działały pełną parą, a człowiek był trybikiem ogromnej industrialnej maszyny.
Okładka albumu "Śląsk" Michała Cały

Cykl "Śląsk" Michała Cały to jedno z odkryć tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. Urodzony w 1948 roku artysta od 1983 roku jest członkiem ZPAF - nie jest to więc człowiek znikąd. Autor zajmuje się głównie krajobrazem - szczególnie górskim wykonywanym na potrzeby wydawnicze (albumy krajoznawcze, kalendarze). Jakże inne spojrzenie prezentuje w swoich artystycznych projektach. Oglądamy ziarniste, czarno-białe obrazy przedstawiające Górny Śląsk jako miejsce po trosze tragiczne, po trosze magiczne. Z pewnością warto spojrzeć na to miejsce oczami autora, zwłaszcza że w albumie znalazło się znacznie więcej zdjęć niż na wystawie.

Album "Śląsk" Michała Cały można kupić w zaprzyjaźnionej z Fotopolis księgarni f5. Książka zawiera 100 ilustracji, ma 136 stron, format 23 x 30,5 cm i została wydana w twardej oprawie.

Poniżej kilka słów od Jana Michalskiego, autora tekstu towarzyszącego fotografiom.

"Lśnienie. Jednym z wymiarów tych zdjęć jest lśnienie. Nie chodzi o światło, lecz o odbicie. Ulica lśni jak skóra. Bieleje kora brzozy. Wyrobiska odbijają obłoki. Ziemia jaśnieje bardziej od nieba. Odbicia przybierają kształt symetryczny - staw z łabędziem staje się podwojonym stawem z łabędziem, trzy hałdy to trójka karo. Na ziemi leży śnieg, a dym na niebie jest czarny. To sygnały nietrwałości i płynności rzeczy. Sygnały odwrócenia porządku. Zewsząd wydobywa się dym (takie jest odczucie), dymią hałdy, kopcą kominy domów, osad fabryk, kopalń, parują osadniki, przepływają obłoki. Wszystko to powoduje, że zaciera się granica między górą a dołem, niebem i ziemią, rzeczą i jej odbiciem".

"Śląski pejzaż jest pismem, jest cały pokryty znakami. Żeby nauczyć się czytać litery pejzażu, trzeba nauczyć się siebie. Wydawało mi się zawsze, że jestem o krok od tajemncy, było to dręczące, wieczne niezaspokojenie. Wydawało mi się, że jestem o krok od oczywistości, ponieważ sam byłem literą tego pejzażu, jego drobnym, niedostrzegalnym znakiem".
Michał Cała

Album został wydany przy okazji wystawy "Michał Cała. Śląsk" w Galerii Zderzak, podczas IV edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły