Michał Cała "Śląsk 1978-1980"

Autor: Marta Sinior

24 Kwiecień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
W krakowskiej Galerii "Zderzak" prezentowana jest twórczość Michała Cały znanego głównie w środowisku zawodowych fotografów. Ekspozycja składa się z czarno-białych zdjęć ukazujących szary krajobraz Górnego i Dolnego Śląska lat 70.
fot. Michał Cała z wystawy "Śląsk 1978-1980"

"Śląsk" Michała Cały - unikalny cykl czarno-białych fotografii powstał niespełna 30 lat temu, ale to, co przedstawia, zdaje się być zapisem odległej historycznie i przestrzennie rzeczywistości. Ponure piękno industrialnego krajobrazu Górnego i Dolnego Śląska zafascynowało trzydziestoletniego wówczas fotografa. Działający pełną parą w latach 70. przemysł górniczy i metalurgiczny ział dymami, degradował naturę, tworzył kosmiczny pejzaż pełen hałd, kominów, budynków przemysłowych i robotniczych osiedli. Michał Cała pierwsze zdjęcie z cyklu "Śląsk" zrobił w 1975 roku w Wałbrzychu. Charakterystyczną, monumentalną panoramę tego miasta współtworzył naturalny górzysty teren i wkomponowane w niego dymiące fabryki, kopalnie i solidna poniemiecka miejska zabudowa. "To były gotowe kadry" - wspomina Michał Cała - "wystarczyło tylko zrobić zdjęcie".

Śląskie fotografie Cały są czymś więcej niż dokumentalnym zapisem. Fotografowane szerokim kątem hałdy Górnego Śląska układają się w surrealistyczne pejzaże, przytłaczające nastrojem grozy i osamotnienia. Samotny dom otoczony przez potężne przemysłowe zbiorniki, pojedyncze sylwetki mieszkańców Śląska, mikroskopijne w zestawieniu z nieludzką skalą przemysłowego otoczenia - to mimowolne metafory komunistycznej rzeczywistości.

fot. Michał Cała z wystawy "Śląsk 1978-1980"

Michał Cała urodził się w 1948 roku w Toruniu. Po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej zamieszkał w Tychach i w latach 1978-1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu. W efekcie tej pracy powstał prezentowany w krakowskiej galerii cykl czarno-białych fotografii Śląsk. Fotografie z tego projektu znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego i Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a także magistratu miasta Duisburg w Zagłębiu Ruhry. Od 1983 roku jest członkiem ZPAF - u. Obecnie mieszka w Bielsku - Białej.

Więcej fotografii oraz informacji o autorze znajduje się na stronie Michała Cały

fot. Michał Cała z wystawy "Śląsk 1978-1980"

Wystawa Michała Cały wpisana jest do programu krakowskiej Galerii Zderzak, którego celem jest prezentacja najciekawszych zjawisk w polskiej fotografii współczesnej. Ekspozycja Śląsk 1978-1980 to także trzeci epicki cykl fotograficzny prezentowany w Zderzaku (po Hometown Krzysztofa Zielińskiego i Czarno-białym Śląsku Wojciecha Wilczyka). Ambicją Galerii jest przybliżenie szerszym kręgom miłośników sztuki współczesnej fotografii Autora. Służyć temu celowi ma także album Michał Cała. Śląsk 1978-1980, wydany nakładem Galerii Zderzak.

Fotografie Michała Cały Śląsk 1978-1980 prezentowane są od 21 kwietnia do 20 maja 2006 roku w galerii Zderzak (ul. Floriańska 3) w Krakowie.

"Śląsk" Michała Cały jest wystawą przedpremierową festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie 2006"

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj