Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości doszło do postrzelenia fotoreportera Tygodnika Solidarność przez policję. Tomasz Gutry miał domagać się milionowego odszkodowania, tymczasem prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie.

Jednym ze zdjęć, które podczas zeszłorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości obiegło wszystkie media, była fotografia przedstawiająca fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego, postrzelonego przez policję w twarz z broni gładkolufowej. Kula raniła fotografa w policzek i utkwiła w ranie, przez co musiał on zostać poddany hospitalizacji i przejść operację.

Według komunikatu policji, całe zdarzenie było niefortunnym wypadkiem, a niektóre relacje wskazywały, że fotograf zignorował zasady bezpieczeństwa, stając bezpośrednio pomiędzy oddziałami prewencji a agresywnymi uczestnikami protestów. Jednak nie był to jedyny przypadek użycia siły wobec dziennikarzy tamtego dnia - poszkodowani zostali także m.in. reporterzy Newseeka, Krytyki Politycznej czy agencji East News.

Prokuratura umarza postępowanie w sprawie. Według argumentacji fotograf sam jest sobie winien

Po całym zajściu, w rozmowie z Press.pl fotograf zapewniał, że wystąpi o duże odszkodowanie, które miałoby opiewać nawet na kwotę miliona złotych. Jako, że sprawa mocno przypominała przypadek fotoreportera Naszego Dziennika Roberta Sobkowicza, który w 1999 roku w podobny sposób stracił oko podczas demonstracji pracowników radomskiego „Łucznika”, wygrana reportera wydawała się przesądzona.

Tymczasem, w środę 18 sierpnia 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień funkcjonariuszy policji podczas Marszu Niepodległości. Według relacji Tomasza Gutrego, uzasadnieniem było to, że czasie zdarzenia nie powinien znajdować się w tamtym miejscu. Nie ustalono też, kto dokładnie oddał strzał do fotografa.

To jeszcze nie koniec sprawy. Fotograf złożył zażalenie

- Z pisma wynika, że nie powinno mnie być w tamtym miejscu. Tłumaczą się też, że to był rykoszet, co nie jest prawdą, bo strzelano do mnie z bliska - komentuje fotograf w rozmowie ze "Stołeczną".

Tomasz Gutry złożył w sprawie zażalenie, które zostanie rozpatrzone przez niezależny sąd. Sprawą zainteresowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

O ewentualnych postępach w sprawie będziemy Was informować na bieżąco.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj