Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej

Autor: Maciej Luśtyk

13 Styczeń 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Canon często wskazywany jest jako ten, który pod względem technologii sensorów ciągle pozostaje w tyle za konkurencją. Wygląda jednak na to, że producent nie próżnuje i już niebawem może zaskoczyć nową matrycą w typu Stacked CMOS.

Do tej pory projektanci aparatów musieli wybierać: albo duże prędkości próbkowania matrycy, albo duża rozdzielczość, z którą wzrasta także zapotrzebowanie na moc potrzebną do jej przetworzenia. To właśnie dlatego wiele zaawansowanych aparatów obarczonych jest problemami rolling shutter. Pewnym wyjściem z sytuacji są sensory warstwowe z wbudowanym układem pamięci i przetwarzania, jak np. matryca Stacked CMOS zaprezentowana przy okazji serii Sony A9.

Do tej pory nie widzieliśmy jednak jeszcze zastosowania tej technologii w aparatach o dużej rozdzielczości. Być może jednak niebawem się to zmieni, gdyż nad podobnym rozwiązaniem aktualnie pracuje Canon.

Korpus o wysokiej rozdzielczości i możliwościach reporterskiej lustrzanki? To możliwe

Fragment patentu, ukazujący warstwy odpowiedzialne za magazynowanie i przetwarzanie informacji z nowej matrycy Canona

Jak donosi serwis Canon Watch, nowy rodzaj matrycy miałby stanowić złoty środek pomiędzy światem wysokich rozdzielczości a dużych prędkości przetwarzania, dzięki czemu możliwe byłoby zamknięcie w jednym body możliwości korpusu reporterskiego i studyjnego. Co byście powiedzieli na 50-megapikselowy aparat o możliwościach modelu EOS-1D X Mark III?

Jak szacuje CW, sensor o podobnych możliwościach, jak ten opisany w patencie Canona, pozwoliłby na zapis z prędkością 10 kl./s przy rozdzielczościach rzędu 90 Mp). Tego typu rozwiązanie pozwoliłoby też wyeliminować problemy z rolling shutter podczas filmowania w wysokich rozdzielczościach.

Z racji tego, że patent opisuje także zastosowanie układu Dual Pixel AF, raczej nie ma co wątpić w to, że podobna konstrukcja ujrzy wreszcie światło dzienne. W końcu pomogłaby Canonowi uporać się w wieloma problemami i miałaby szansę zapoczątkować nowe rozdanie w świecie sensorów producenta. Pozostaje jedynie pytanie o to, kiedy tak się stanie.

Czy nowa matryca trafi do topowego bezlusterkowca linii EOS R?

W sieci od pewnego czasu krążą plotki o modelu EOS R5s, który miałby wykorzystywać właśnie 90-megapikselową matrycę, ale bardziej prawdopodobne jest, że nowy sensor zostanie zarezerwowany dla pierwszego prawdziwie reporterskiego korpusu w linii EOS R (EOS R1?), nad którym producent pracuje już od pewnego czasu.

Trzymamy kciuki!

Więcej informacji znajdziecie na stronie canonnews.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Czy trzeba będzie przepisywać książki z historii fotografii? Pod koniec stycznia zadebiutować ma dokument, który podważa kwestię autorstwa słynnego zdjęcia Napalm Girl. Assiociated...
19
Zmarł Oliviero Toscani – słynny fotograf i twórca kampanii społecznych
Zmarł Oliviero Toscani – słynny fotograf i twórca kampanii społecznych
Oliviero Toscani, wybitny włoski fotograf i artysta wizualny, znany z kontrowersyjnych i poruszających kampanii reklamowych, zmarł w wieku 83 lat.
8
O włos od tragedii. Cywilny dron uderzył w samolot gaszący pożary w Kalifornii
O włos od tragedii. Cywilny dron uderzył w samolot gaszący pożary w Kalifornii
Content za wszelką cenę? Być może. Kanadyjski samolot „Super Scooper”, gaszący pożary nad Los Angeles został uziemiony po zderzeniu z cywilnym dronem, który latał w strefie zakazanej. Policja...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)