Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Wracamy do sprawy kontrowersyjnej okładki Gazety Polskiej, którą środowisko fotoreporterów posądziło o niedopuszczalne manipulacje i łamanie prawa. Przed wniesieniem sprawy do sądu poszkodowani próbują rozwiązać sprawę ugodowo i stawiają swoje warunki.
20 tys. złotych dla organizacji Polska Akcja Humanitarna oraz oficjalne przeprosiny za naruszenie praw autorskich wyemitowane we wszystkich kanałach dystrybucji tygodnika - to żądania Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego, których fotografie posłużyły do stworzenia fotomontażu ilustrującego okładkę jednego z lipcowych numerów Gazety Polskiej.
Według serwisu Press.pl, po konsultacjach z prawnikami, fotoreporterzy, jeszcze przed złożeniem pozwu postanowili rozwiązać sprawę z wydawcą tygodnika na zasadzie ugody pozasądowej. - 25 sierpnia wysłaliśmy wydawcy i Tomaszowi Sakiewiczowi, redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej", wezwanie do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych dwóch fotoreporterów - relacjonował Tomasz Ejtminowicz, pełnomocnik fotoreporterów. - Daliśmy trzy dni na odpowiedź i realizację naszych żądań.
Okładka będąca przedmiotem sporu
Póki co wydawnictwo zdaje się zwlekać z oficjalną odpowiedzią. - Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi. - komentuje Ejtminowicz. - Pisma nie widziałem. Do sprawy ustosunkuję się po powrocie do redakcji - odpowiada Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny “GP”.
Jak sprawa potoczy się dalej? Prawnicy twierdzą, że pozew sądowy jest już gotowy. Z drugiej strony chęć załatwienia sprawy ugodowo każe przypuszczać, że pod względem prawnym, cała sprawa może być bardziej skomplikowana, niż się początkowo wydawało.
Dla przypomnienia, Kontrowersyjna okładka Gazety Polskiej składa się z trzech fotografii - dwóch zdjęć Rafała Wojczala, który wykonał je w irackim obozie dla uchodźców w Al-Khazar oraz jednego zdjęcia Wojciecha Wilczyńskiego, który w 2017 roku w Afganistanie sfotografował przeprowadzaną przez polskich żołnierzy akcję pomocy humanitarnej. Wszystkie trzy kadry pochodzą z agencji fotograficznej Forum, z którą współpracują autorzy zmanipulowanych zdjęć. Stworzony fotomontaż został wykorzystany na okładce Gazety Polskiej jako ilustracja do artykułu „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby“, co według fotoreporterów stanowiło naruszenie ustawy o prawie autorskim, według której niezgodne z prawem jest wprowadzanie zmian do utworu bez zgody autora.
O rozwoju sytuacji będziemy informować Was na bieżąco.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem press.pl.