Ciąg dalszy sporu o okładkę Gazety Polskiej. Fotoreporterzy żądają przeprosin i wypłaty 20 tys. zł na cel społeczny. Co na to wydawca?

Autor: Maciej Luśtyk

18 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Wracamy do sprawy kontrowersyjnej okładki Gazety Polskiej, którą środowisko fotoreporterów posądziło o niedopuszczalne manipulacje i łamanie prawa. Przed wniesieniem sprawy do sądu poszkodowani próbują rozwiązać sprawę ugodowo i stawiają swoje warunki.

20 tys. złotych dla organizacji Polska Akcja Humanitarna oraz oficjalne przeprosiny za naruszenie praw autorskich wyemitowane we wszystkich kanałach dystrybucji tygodnika - to żądania Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego, których fotografie posłużyły do stworzenia fotomontażu ilustrującego okładkę jednego z lipcowych numerów Gazety Polskiej.

Według serwisu Press.pl, po konsultacjach z prawnikami, fotoreporterzy, jeszcze przed złożeniem pozwu postanowili rozwiązać sprawę z wydawcą tygodnika na zasadzie ugody pozasądowej. - 25 sierpnia wysłaliśmy wydawcy i Tomaszowi Sakiewiczowi, redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej", wezwanie do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych dwóch fotoreporterów - relacjonował Tomasz Ejtminowicz, pełnomocnik fotoreporterów. - Daliśmy trzy dni na odpowiedź i realizację naszych żądań.

Okładka będąca przedmiotem sporu

Co dalej?

Póki co wydawnictwo zdaje się zwlekać z oficjalną odpowiedzią. - Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi. - komentuje Ejtminowicz. - Pisma nie widziałem. Do sprawy ustosunkuję się po powrocie do redakcji - odpowiada Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny “GP”.

Jak sprawa potoczy się dalej? Prawnicy twierdzą, że pozew sądowy jest już gotowy. Z drugiej strony chęć załatwienia sprawy ugodowo każe przypuszczać, że pod względem prawnym, cała sprawa może być bardziej skomplikowana, niż się początkowo wydawało.

Ilustracja czy manipulacja?

Dla przypomnienia, Kontrowersyjna okładka Gazety Polskiej składa się z trzech fotografii - dwóch zdjęć Rafała Wojczala, który wykonał je w irackim obozie dla uchodźców w Al-Khazar oraz jednego zdjęcia Wojciecha Wilczyńskiego, który w 2017 roku w Afganistanie sfotografował przeprowadzaną przez polskich żołnierzy akcję pomocy humanitarnej. Wszystkie trzy kadry pochodzą z agencji fotograficznej Forum, z którą współpracują autorzy zmanipulowanych zdjęć. Stworzony fotomontaż został wykorzystany na okładce Gazety Polskiej jako ilustracja do artykułu „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby“, co według fotoreporterów stanowiło naruszenie ustawy o prawie autorskim, według której niezgodne z prawem jest wprowadzanie zmian do utworu bez zgody autora.

O rozwoju sytuacji będziemy informować Was na bieżąco.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem press.pl.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj