Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W dobie publikacji internetowych, obrazy na licencji creative commons często okazują się zbawieniem dla osób z ograniczonym budżetem, których nie stać na licencjonowanie zdjęć z popularnych stocków. Teraz nareszcie otrzymujemy ich wygodną wyszukiwarkę.
Licencje Creative Commons stworzono z myślą o ułatwieniu przepływu prac w internecie i wspieraniu wolnej kultury. Twórcy korzystający z licencji CC zawsze zachowują prawa autorskie, ale jednocześnie umożliwiają innym kopiowanie i rozpowszechnianie swoich prac, a dodatkowo mogą określić czy ich wykorzystywanie może odbywać się w warunkach komercyjnych lub też ograniczyć możliwości tworzenia utworów zależnych.
Licencje te z jednej strony zapewniają twórcom niezbędne podpisy, z drugiej pozwalają na dość swobodne wykorzystywania udostępnionych w ten sposób utworów przez osoby trzecie. W ten sposób wolny dostęp do konkretnych zdjęć czy filmów mogą uzyskać osoby, których w w przypadku tradycyjnych licencji nie byłoby na nie stać.
Nowa wyszukiwarka Creative Commons
Niestety do tej pory wyszukiwanie prac na licencjach CC nie należało do najłatwiejszych. Choć na stronie Creative Commons możliwość wyszukiwania zdjęć dostępna byłą już od pewnego czasu, do teraz pozwalała na przeszukiwanie tylko jednej biblioteki jednocześnie, a tych w internecie dostępnych jest przynajmniej kilkanaście.
Teraz nareszcie organizacja Creative Commons udostępniła nową wyszukiwarkę, która po wpisaniu pożądanego hasła przeszukuje 19 różnych bibliotek (w tym m.in. Wikimedia Commons, Google Images, Flickr, Behance czy Pixabay). Łącznie czeka na nas ponad 300 mln obrazów ze wszystkich możliwych dziedzin. Sama wyszukiwarka ma z kolei działać teraz znacznie szybciej i oferować dużo bardziej trafne wyniki.
Na przestrzeni kolejnych miesięcy, biblioteka zostanie wzbogacona także o materiały tekstowe i pliki audio. Ostatecznym planem twórców jest zawarcie w katalogach wszystkich prac udostępnionych na licencji CC, których według szacunków jest około 1,4 miliarda. Na to pewnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale już niedługo system wzbogacony ma zostać także o zaawansowane filtry wyszukiwania czy możliwość przeszukiwania bibliotek bez podawania słów kluczowych.
Nową wyszukiwarkę znajdziecie pod adresem search.creativecommons.org.