Tym skutkują złe zamiary. GoPro odwraca sytuację i pozywa Polaroida

Autor: Maciej Luśtyk

1 Lipiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Pamiętacie jeszcze jak jesienią zeszłego roku Polaroid pozwał GoPro o kształt kamerki? Teraz producent kamer sportowych odwraca sytuację i robi dokładnie to samo.

Pozew złożony przez Polaroida był tylko jednym z pierwszych ciosów i być może najmniej bolesnych jakie w związku z kamerą Hero 4 Session firma otrzymała pod koniec zeszłego i na początku bieżącego roku. Później pozew złożyli jeszcze oszukani inwestorzy, a akcje firmy spadły do rekordowo niskiego poziomu, przez co zarząd musiał dokonać redukcji zatrudnienia.

Sama sprawa z Polaroidem była jednak dość zabawna, bo dotyczyła kształtu kamerki, który według niegdysiejszego giganta fotografii natychmiastowej został ściągnięty z pokazanej przez niego rok wcześniej niszowej kamerki Cube. Internauci żartowali, że to tak jakby Polaroid próbował zastrzec dla siebie kształt koła i upatrywali w tym zagraniu nieczystej próby uszczknięcia majątku GoPro.

GoPro HERO4 Session

Teraz firma próbuje się odegrać i pozywa Polaroida o to samo. Okazuje się, że choć model HERO4 Session zadebiutował na rynku rok po premierze kamerki Cube, to GoPro jeszcze przed pojawieniem urządzenia konkurencji miało przyznany patent na sześcienną kamerką w Europie i Azji, a w USA patent oczekiwał na akceptację. Wedle prawa to wiec Polaroid miałby skopiować design opracowany przez GoPro, a nie odwrotnie.

Główne punkty pozwu dotyczą jednak obudowy ochronnej i systemu podglądu materiału na smartfonie. Według GoPro, aplikacja mobilna, zmniejszająca rozdzielczość materiału, tak by mógł być efektywnie wyświetlany na ekranach urządzeń przenośnych działa na takiej samej zasadzie jak ta współpracująca z kamerami sportowymi z serii HERO.

Polaroid Cube

Na razie nie wiadomo jakiego zadośćuczynienia poszukuje GoPro, wydaje się jednak, że w tym sporze Polaroid raczej nie będzie górą. Oby tylko nie przyłożyło się to do dalszego pogorszenia sytuacji firmy, która i tak jest jedynie cieniem tego czym była kiedyś.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem norcalrecord.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)