Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Ricoh Caplio GX100 wywołał spore zainteresowanie wśród fotoamatorów szukających niewielkiego kompaktu do codziennego noszenia i używania. Wyróżniał się niewielkimi wymiarami, ciekawym zakresem ogniskowych i opcjonalnym elektronicznym wizjerem zewnętrznym (na dodatek odchylanym). Wszystkie te cechy, oraz kilka zupełnie nowych, ma jego następca - Ricoh GX200.
To co chyba najbardziej zwracało uwagę na Caplio GX100 w chwili jego premiery to zakres ogniskowych obiektywu, wynoszący 24-72 mm (w przeliczeniu na mały obrazek). Równie dobrze prezentuje się jego świetło - f/2,4-f/4,4. Jednak od tamtej pory pojawiło się kilkanaście kompaktów z niemal równie krótką ogniskową na szerokim kącie i często z lepszym zakresem "tele". Ricoh GX200, który ma ten sam obiektyw co jego poprzednik ma więc na starcie więcej konkurentów. Czy inne cechy przekonają do niego użytkowników - czas pokaże.
Zupełnie nowym elementem aparatu jest jego sensor. Rozdzielczość matrycy CCD urosła do 12 megapikseli, przy zachowaniu tego samego rozmiaru 1/1,7 cala. Za obróbkę obrazu odpowiada nowy procesor {ITL|Smooth Imaging Engine III - według producenta gwarantuje on niższy poziom szumów i lepszą jakość obrazu w stosunku do poprzednika. Skutkiem zastosowania nowego procesora jest też tryb zdjęć seryjnych 5kl/s - nie wiemy jednak jak długo taka seria może potrwać.
Kolejnym z nowych elementów jest 2,7-calowy ekran LCD o znakomitej rozdzielczości 460 000 punktów. Taka rozdzielczość przy tym rozmiarze zapowiada świetną jakość wyświetlanych na nim obrazów. Opcjonalnie dostępny też będzie znany już wcześniej odchylany elektroniczny wizjer. Kadrowanie ma być łatwiejsze dzięki rozwiązaniu przeniesionemu z modelu GR Digital II. Chodzi o elektroniczną poziomicę, działającą zarówno przy komponowaniu kadrów poziomych jak też pionowych. Fotografowanie krajobrazu i architektury powinno być dzięki temu łatwiejsze. Aparat oprócz standardowych JPEG-ów zapisuje też pliki w formacie RAW, a dokładniej w forsowanym przez Adobe standardzie DNG.
Ricoh GX200 będzie dostępny od początku lipca. Producent przewiduje sprzedaż w zestawie z elektronicznym wizjerem (około 400 funtów) i bez niego (około 350 funtów). Polskich cen na razie nie znamy.] Poniżej prezentujamy specyfikację tego modelu: