Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Wymiary nowego Ricoha praktycznie się nie zmieniły i wynoszą 107 mm x 58 mm x 25 mm. Nadal jest to mały, poręczny kompakt zamknięty w wytrzymałej, magnezowej obudowie. Do nowego modelu, tak samo jak do poprzedników, możemy dokupić zewnętrzny wizjer i konwertery - tele i szerokokątny. Akcesoria od poprzednika zachowają kompatybilność z nowym aparatem.
Nowością jest 10 megapikselowa matryca CCD o wielkości 1/1.75 cala. Producent nie zmienił natomiast sprawdzonego obiektywu o ogniskowej 5.9 mm - co daje ekwiwalent 28 mm w małym obrazku. Optyka ma dokładnie tą samą budowę wewnętrzną - 6 elementów w 5 grupach - i taką samą jasność - F2.4.
Obiektyw w poprzednikach modelu GR Digital II charakteryzował się niewielką dystorsją. W celu jeszcze lepszego wykorzystania tej cechy, projektanci Ricoha zastosowali wbudowaną w aparat elektroniczną poziomicę. Każdy kto fotografował pejzaż czy architekturę wie, jak przydatne może być takie narzędzie. O tym, że aparatu nie trzymamy poziomo może nas dodatkowo poinformować sygnał dźwiękowy.
Ricoh osiągnął znaczący postęp w szybkości zapisu RAW (a dokładniej formatu DNG, lansowanego przez firmę Adobe). Przypomnijmy - w poprzedniku zapis fotografii w tym formacie trwał ponad 10 sekund i w związku z tym, nie można było w tym czasie wykonać następnego zdjęcia. W modelu GR Digital II ten czas skrócono do niecałych 4 sekund, umożliwiając jednocześnie wykonanie zdjęcia, gdy poprzednie jeszcze się zapisuje.
Producenci kompaktów coraz częściej umożliwiają fotografowanie w "panoramicznych" proporcjach 16:9. Ricoh również poszedł w kierunku innych niż standardowe proporcje. Tyle, że nie w panoramę, a w kwadrat. Proporcje 1:1 mają być chyba oczkiem puszczonym fotografom korzystającym niegdyś ze średniego formatu. Kwadratowe zdjęcia można również zapisywać w formacie RAW.
W nowym modelu zwiększył się nieco ekran LCD. Jego przekątna wynosi teraz 2,7 cala, a rozdzielczość 230 000 pikseli. Niezmienione pozostały tryby fotografowania - priorytet migawki, przysłony, manual, a dla mniej zaawansowanych użytkowników programy tematyczne. Nadal można korzystać z czułości od ISO 80 do ISO 1600.
Nie wiemy kiedy opisywany aparat znajdzie się w sprzedaży, ani ile będzie kosztował.