Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Różnica między EOS-em 350D a 400D nie była zbyt duża. Tym razem koncern Canon postanowił wyraźniej popchnąć najniższą serię swoich lustrzanek do przodu. Może to potwierdzać krążące plotki o tym, że firma szykuje przestrzeń na rynku dla jeszcze prostszego modelu, który mógłby wprost walczyć z najtańszymi modelami konkurencji. Odłóżmy na razie plotki i przyjrzyjmy się nowemu EOS-owi.
Pierwszą zmianą rzucającą się w oczy po zerknięciu na specyfikację jest matryca o wyższej rozdzielczości. W Canonie EOS 450D osiągnęła ona wartość 12,2 megapikseli. Oczywiście podobnie jak poprzedniku sensor posiada funkcję samoczyszczenia. Dane z matrycy przetwarza procesor Digic III i robi to w trybie 14-bitowym. Aparat zyskał też nieco na prędkości zdjęć seryjnych, która wynosi teraz 3,5 kl/s. EOS 450D potrafi zarejestrować z taką prędkością 53 JPEG-i lub 6 RAW-ów.
Drugą zmianą rzucającą się w oczy po zerknięciu na zdjęcia korpusu jest nowy 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Wymiary zewnętrzne nowej lustrzanki zwiększyły się dosłownie o kilka milimetrów w każdą stronę, więc zastosowanie tak dużego ekranu wymagało rewolucji w umiejscowieniu przycisków. Czy jej ofiarą stała się ergonomia - sprawdzimy i opiszemy to w naszym teście.
Duży ekran LCD przyda się do kadrowania. Kolejną nowością w EOS 450D jest bowiem tryb Live View. W trakcie pracy z podglądem na żywo można korzystać z powiększenia (10x) fragmentu kadru oraz dwóch trybów działania autofokusa - szybkiego, wykorzystującego detekcję fazy (wymagającego chwilowego opuszczenia lustra, obraz znika w tym czasie z ekranu) lub opierającego się o znaną z kompaktów detekcję kontrastu. Choć ilość pól autofokusa nie zwiększyła się, producent zapewnia, że to zupełnie nowa i szybsza konstrukcja. Jest to więc nadal 9 czujników, z czego środkowy jest typu krzyżowego. Czy działają lepiej - czas pokaże. Przy okazji spraw kadrowania warto wspomnieć o drobnym usprawnieniu, które ma jednak kapitalne znaczenie w codziennym użytkowaniu. Chodzi o wielkość wizjera, który nadal kryje około 95% kadru, ale jego powiększenie zwiększyło się do 0,87x a odległość punktu ocznego zmniejszyła się do 19 mm. Jest to więc zauważalna zmiana. Dodatkowo do zestawu informacji w wizjerze dołączyła bieżąca czułość ISO. Kolejną drobną zmianą jest dołożenie punktowego pomiaru światła (4% powierzchni kadru).
Canon EOS 450D zaskakuje również używanymi kartami pamięci. Firma zdecydowała się na odejście od kart Compact Flash na rzecz standardu SD/SDHC. Dotychczasowi użytkownicy, którzy wydali niemałe przecież pieniądze na szybkie i pojemne nośniki CF, z pewnością nie będą zachwyceni. W nowej lustrzance producent zastosował nową, wydajniejszą baterię. Według jego testów ma ona wystarczyć na wykonanie 500 zdjęć na jednym ładowaniu.
Poniżej prezentujemy dokładną specyfikację aparatu i informację prasową przesłaną przez firmę Canon:
EOS 450D: przygotuj się na więcej
Amstelveen, Holandia, 24 stycznia 2008: Firma Canon ogłosiła dzisiaj premierę nowej lustrzanki cyfrowej, EOS 450D. Dzięki 12,2-megapikselowej matrycy CMOS, zintegrowanemu systemowi czyszczenia EOS, 3,0-calowemu wyświetlaczowi z trybem Live View i nowemu, 9-punktowemu autofokusowi, model ten oferuje użytkownikom najwyższy w swojej klasie poziom jakości obrazu oraz uniwersalność zastosowania.
Aparat EOS 450D posiada funkcje sprawdzone w profesjonalnych aparatach firmy Canon serii EOS-1, w tym procesor obrazów DIGIC III oraz zmodernizowany system menu posiadający takie opcje, jak bezpośrednie sterowanie lampami błyskowymi Speedlite z poziomu wyświetlacza aparatu. Wybór 13 funkcji użytkownika pozwala fotografom dostosowanie ustawień aparatu do swojego stylu robienia zdjęć.
"EOS 450D jest owocem ponad dwudziestu lat inwestycji w serię EOS," powiedział Mogens Jensen, szef europejskiej firmy Canon Consumer Imaging. "Ten aparat jest kontynuacją strategii firmy Canon, polegającej na wykorzystywaniu technologii sprawdzonej w zastosowaniach profesjonalnych i udostępnianiu jej na szerszym rynku fotografii amatorskiej."
Cechy aparatu EOS 450D:
12,2-megapikselowa matryca CMOS1
Zintegrowany system czyszczenia EOS1
3,5 klatki na sekundę
3,0-calowy wyświetlacz z trybem Live View
9-punktowy szeroki autofokus z krzyżowym punktem centralnym f/2,8
Ustawianie parametrów stylu obrazu1
Procesor obrazów DIGIC III
Oprogramowanie Digital Photo Professional do obróbki zdjęć w formacie RAW1
Lekka, niewielka obudowa
Zgodność ze wszystkimi obiektywami Canon EF i EF-S oraz lampami błyskowymi Speedlite EX
Niepowtarzalna jakość EOS
Wszystkie kluczowe podzespoły aparatów EOS zaprojektowano i wyprodukowano bez udziału podwykonawców, co gwarantuje ich najwyższą jakość. 12,2-megapikselowa matryca, specjalnie zaprojektowana dla aparatów EOS 450D, wykorzystuje technologię CMOS firmy Canon, charakteryzującą się wysoką czułością i niskim poziomem zakłóceń, czego efektem są niezwykle szczegółowe obrazy o minimalnym ziarnie. Procesor DIGIC III zapewnia doskonałe przetwarzanie obrazu i krótki czas reakcji. Uruchomienie jest niemal natychmiastowe, czas wynosi 0.1. Dane obrazu przetwarzane są na poziomie14 bitów przy szybkości przesyłania danych 3,5 klatki na sekundę. Procesor DIGIC III wykorzystuje bufor pamięci zapisujący bez przerw do 53 (6 w formacie RAW). plikówJPEG.
Lepsze fotografie
Aparat EOS 450D sprawia, że fotografowanie staje się prawdziwą przyjemnością, niezależnie od stopnia zaawansowania fotografa. Niewielka obudowa, ważąca mniej niż 475 g doskonale układa się w dłoni, dzięki naturalnej, ergonomicznej konstrukcji. Duży, jasny celownik sprawia, że komponowanie ujęć jest łatwiejsze i bardziej komfortowe. System menu, wypróbowany w profesjonalnych aparatach EOS posiada uproszczoną strukturę zakładek, nie wymagających przewijania. Definiowalna zakładka Moje menu ułatwia dostęp do najczęściej używanych opcji.
Liczne niestandardowe funkcje umożliwiają optymalizowanie jakości zdjęć wykonywanych w różnych sytuacjach. Funkcja Highlight Tone Priority zwiększa dynamiczny zakres jasnych tonów, zapewniając lepsze odwzorowanie szczegółów np. sukni ślubnej, chmur na niebie i innych jasnych obiektów. Funkcja Auto Lighting Optimiser poprawia jasność i kontrast podczas przetwarzania zdjęcia, co poprawia tony koloru skóry na portretach gwarantując poprawne doświetlenie twarzy. Fotograf może również skorzystać z dodatkowej redukcji zakłóceń, przy fotografowaniu z dużą czułością matrycy.
Live View
Tryb Live View, dostępny po raz pierwszy w amatorskich lustrzankach cyfrowych Canon, ułatwia fotografowanie w trudnych pozycjach, na przykład obiektów w trybie makro na ziemi lub ze statywu. Obraz w trybie Live View wyświetlany jest jako film wideo o szybkości 30 fps na 3,0-calowym wyświetlaczu, którego jasność jest o 50% wyższa niż w modelu EOS 400D Istnieje możliwość wyświetlenia siatki i histogramu, ułatwiających komponowanie i doświetlanie ujęcia. Podczas ustawiania ostrości można przybliżyć szczegół na wyświetlaczu nawet 10-krotnie. Dostępne są dwa rodzaje autofokusa: Quick AF natychmiastowo odwraca lustro aparatu włączając czujnik. Live AF używa danych kontrastu obrazu do ustawiania ostrości - metoda znana wszystkim użytkownikom zwykłych aparatów cyfrowych.
Podczas sesji studyjnej można korzystać ze zdalnego trybu Live View, podłączając aparat do komputera i komponując ujęcia na ekranie, za pomocą dostarczonego oprogramowania EOS.
Inne usprawnienia
Aparat EOS 450D to nie tylko nowe sztandarowe funkcje, ale również cały szereg drobnych usprawnień, ułatwiających życie fotografowi. Celownik wyświetla teraz wszystkie dane ekspozycji, także czułość. Punkt pomiarowy (4% celownika) zapewnia większą kontrolę naświetlenia, zwłaszcza w trudnych warunkach. Funkcja PictBridge została rozbudowana i umożliwia poprawę horyzontu lub wprowadzanie efektów specjalnych przed wydrukiem. Nowa bateria o dużej pojemności zwiększa do 500 liczbę zdjęć, które można zrobić bez ładowania..
Oprogramowanie
Uzupełnieniem aparatu EOS 450D jest kompleksowy pakiet oprogramowania, zapewniający wszystko, czego potrzebuje fotograf do obróbki zdjęć. Zawiera on program Digital Photo Professional (DPP), potężny konwerter formatu RAW, zapewniający pełną kontrolę nad zdjęciami w tym formacie. DPP integruje się z takimi funkcjami aparatu jak Dust Delete Data i Picture Styles. Program Picture Style Editor może służyć do tworzenia własnych styli, ułatwiających sterowanie wyświetlaniem kolorów. W skład pakietu oprogramowania wchodzą również programy EOS Utility, Image/Zoom Browser i Photostitch.