Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
"Mini na maksa" - takim sloganem DJI reklamuje swojego najnowszego drona z kompaktowej serii. DJI Mini 4 Pro zachowuje specyfikację poprzednika, ale nadbudowuje ją m.in. doskonalszym systemem omijania przeszkód, płaskim profilem Log i trybem Waypoints, który pozwala na programowanie trasy przelotu.
Zaprezentowany w maju 2022 roku model DJI Mini 3 Pro coraz mocniej zatarł granicę pomiędzy segmentem amatorskim i profesjonalnym (również pod względem ceny). Najnowszy Mini 4 Pro być może nie jest aż taką rewolucją, ale przynosi ważne zmiany, dzięki którym jeszcze mniej twórców będzie chciało sięgać po pozycje z wyższych półek. Najnowszy Mini ma bowiem w zasadzie wszystko czego do szczęścia potrzeba nawet bardziej zaawansowanym amatorom filmowania z powietrza.
Pod względem bazowej specyfikacji DJI Mini 4 Pro w zasadzie nie różni się od poprzednika. Nadal wszystko bazuje tu na 48-megapikselowej matrycy w rozmiarze 1/1.3”, wspieranej obiektywem 24 mm f/1.7, umieszczonym na 3-osiowym gimbalu, który pozwala także na filmowanie w pionie. Tym razem jednak oprócz materiałów 4K 60 kl./s HDR nagramy także materiały 4K 100 kl./s w trybie Słów Motion, a wszystko to zapiszemy w 10-bitowym płaskim profilu D-Log M. Otrzymujemy też ulepszone algorytmy odszumiania w trybie nocnym.
Już same te nowości czynią w modelu Mini 4 Pro dużo bardziej zaawansowanego drona niż wcześniej, udogodnień jest jednak znacznie więcej. Wśród nich najistotniejsze wydają się te dotyczące bezpieczeństwa i wygody sterowania.
DJI Mini 4 Pro otrzymał najnowszy wszechkierunkowy system wykrywania przeszkód, który zapewni większe bezpieczeństwo, m.in. w przypadku gdy dron automatycznie podąża za nami w trybie śledzenia. Lepiej będzie także prezentował się także podgląd obrazu w goglach czy na kontrolerze. Dzięki transmisji w standardzie OcuSync 4 dron przesyła teraz obraz na żywo w rozdzielczości Full HD z większą płynnością 60 kl./s i na większą odległość (do 20 km w otwartej przestrzeni).
W końcu, oprócz wielu specjalnych trybów lotu zaprogramowanych rodzajów ujęć pojawia się także znany z bardziej zaawansowanych konstrukcji tryb Waypoints, który pozwala programować i odtwarzać trasę przelotu wg punktów zaznaczonych na mapie. Pozwala to wygodnie planować sekwencje przelotu i rejestrować te same ujęcia o różnych porach dnia czy roku.
Poza tym, DJI Mini 4 Pro nadal jest tak samo lekki i kompaktowy. Dron waży 249 g, a po złożeniu zmieści się do kieszeni kurtki. Podobnie prezentuje się także wydajność pracy na baterii - w pełni naładowany akumulator, w idealnych warunkach pozwoli na ok. 34 minuty lotu. W przypadku korzystania z baterii Inteligent Flight Bartery Plus, czas ten wydłużymy do 45 minut.
Miłą wiadomością jest to, że wraz z nowym modelem nie zmieniła się cena drona. DJI Mini 4 Pro wyceniony został na 809 euro (cena z oficjalnego sklepu DJI). W sklepach polskich dystrybutorów podstawowy zestaw z kontrolerem RC-N2 kupimy zaś za 4099 zł. Zawierający lepszy kontroler, dodatkowe baterie i zapas rotorów zestaw Fly More Combo to zaś wydatek rzędu 5749 zł.
Więcej informacji o nowym gronie znajdziecie na stronie dji.com.