Martwisz się, że Canon EOS R5 lub R6 będzie się przegrzewał? Rozwiązania tego problemu są już w drodze…

Autor: Krzysztof Mularczyk

28 Lipiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Od nowego patentu Canona, po rozwiązania firm zewnętrznych. Wszystko wskazuje na to, że ograniczenia długości nagrywania filmów w nowych EOS-ach będzie można przeskoczyć.

Niedawno pisaliśmy o możliwościach filmowania w najnowszych bezlusterkowcach Canon EOS i jednocześnie ograniczeniach w długości nagrywanych filmów z powodu braku chłodzenia w tych aparatach ("Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów"). Producent stawia sprawę jasno - albo mały korpus z takimi ograniczeniami, albo aktywne chłodzenie, ale już w większym aparacie. Ponieważ jednak potrzeba jest matką wynalazków, już pojawiły się pomysły na te problemy.

Patent na konwerter z chłodzeniem

Pierwszy pochodzi wprost od Canona. W Japonii opatentowano bowiem konwerter EF-RF z wbudowanym mechanizmem aktywnego chłodzenia. Podstawowa konstrukcja wydaje się przedstawiać adapter z wlotem powietrza i wentylatorem na dole oraz otworami wentylacyjnymi na górze. Pozwoliłoby to na cyrkulację chłodnego powietrza tuż obok czujnika i usunięcie gorącego powietrza z wnętrza samej komory. Opcją mogłaby być podobna konstrukcja bez mechanicznego wentylatora.

Oczywiście od razu pojawiają się wątpliwości, czy taki mechanizm i jego wibracje nie będą miały wpływu na jakość obrazu. Z pewnością szum zakłócałby rejestrację dźwięku poprzez wbudowany mikrofon, ale obecnie nawet w amatorskich produkcjach korzysta się z rejestratorów zewnętrznych. Ograniczeniem jest też użycie jedynie obiektywów lustrzankowych.

Zewnętrzny moduł chłodzenia

Drugie rozwiązanie nie wychodzi już od Canona, a firmy Tilta, produkującej różne akcesoria do filmowania i fotografowania. I co ważne, to realny produkt, a nie luźny pomysł, który ma małe szanse na urzeczywistnienie.

Tilta poinformowała, że wprowadzi na rynek moduł chłodzący do modelu EOS R5, który wydłuży czas nagrywania - może obniżyć temperaturę kamery do 15°C w ciągu jednej minuty. Będzie się go łatwo instalowało na tylnej ściance aparatu, po otworzeniu wyświetlacza (ale chyba potrzebna będzie klatka do filmowania).

Konstrukcja ma składać się z 7-łopatkowego wentylatora, który będzie obracał się z prędkością 6200 obr./min., radiatora i czujnika temperatury. Hałas ma utrzymywać się na poziomie 34 dB, zasilany będzie przez USB, a cały moduł ważyć będzie jedynie 170 g.

Moduł chłodzenia firmy Tilta to na razie zapowiedź. Informacje o dostępności i cenie będą podane w późniejszym terminie.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły