Leica Q2 - oto druga generacja pełnoklatkowego kompaktu. Znamy polską cenę

Autor: Michał Chrzanowski

8 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa pełnoklatkowa matryca o większej rozdzielczości, dobrze znany szerokokątny obiektyw, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - to główne cechy modelu Leica Q2. Aparat jest już dostępny w polskiej sprzedaży.

Co musisz wiedzieć:
  • nowa 47,4 Mp pełnoklatkowa matryca
  • ten sam procesor obrazu Maestro II
  • niezmieniony obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH.
  • uszczelniony korpus
  • nowy elektroniczny wizjer wykonany w technologii OLED
  • uproszczona ergonomia
  • cena: 21 tys. zł

Plotki o kolejnej generacji pełnoklatkowego kompaktu Leiki od jakiegoś czasu krążyły po Internecie. Jednak na następce modelu Leica Q (Typ 116) musieliśmy czekać od czerwca 2015 roku. W między czasie producent zaprezentował model QP, czyli aparat, który poza bardziej dyskretnym wzornictwem, otrzymał usprawniony mechanizm spustu migawki i zapewniał współpracę z najnowszą aplikacją mobilną producenta. Teraz jednak Leica światu ukazała drugą generację cenionego kompaktu.

- Leica Q znana jest z efektywności, ponadczasowego wzornictwa i skupienia na fotografowaniu. Najnowsza generacja czerpie z tych zalet, ale przenosi je na jeszcze wyższy poziom i oferuje nowe funkcje. Idealnie sprawdzi się w fotografii ulicznej, fotoreportażu, fotografii architektury, krajobrazu, a nawet portrecie - zaznacza producent.

Nowa matryca, lepsza jakość obrazu

Choć na pierwszy rzut oka nowy aparat łudząco przypomina swojego poprzednika, to możemy mówić o sporych i kluczowych usprawnieniach. Leica Q2 to pełnoklatkowy sensor o znacznie wyższej rozdzielczości. Pierwsza generacja kompaktu korzystała z 24 Mp matrycy. Teraz mamy do czynienia z 47,4-megapikselowym przetwornikiem obrazu CMOS. Wspiera go dobrze znany procesor Maestro II (ten sam co u poprzednika). Taki duet zapewnia zakres czułości ISO 50-50000 oraz fotografowanie (w formacie JPEG i DNG) z szybkością 10 kl./s. Natomiast w kwestii filmowania nowym modelem Q2 zarejestrujemy materiał 4K (30/24p) oraz Full HD (120/60/30/24p).

Nic nie zmieniło się natomiast w kwestii obiektywu. Wciąż mamy do czynienia z na stałe przymocowaną stabilizowaną stałką Summilux 28 mm f/1.7 ASPH. Na układ optyczny składa się 11 elementów rozmieszczonych w 9 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne. Jednak dla osób, dla których ogniskowa 28 mm to zbyt szeroko, do dyspozycji mamy cyfrowy zoom: 1.2x (ekw. 35 mm), 1.5x (ekw. 50 mm) i 2x (ekw. 75 mm). Jednak w tym przypadku musimy liczyć się z mniejszą rozdzielczością: odpowiednio 30, 15 i 7 Mp. Otrzymujemy także migawkę mechaniczną (zakres czasów 60-1/2000 s) i elektroniczną (zakres czasów 60-1/40000 s). Z kolei autofokus to dobrze znany system z detekcją kontrastu i 49 polami AF.

Odświeżona ergonomia, uszczelniony korpus

Druga generacja kompaktu otrzymała także usprawniony celownik. U poprzednika mieliśmy do czynienia z wizjerem elektronicznym wykonanym w technologii LCD o rozdzielczości 3.68 Mp. Teraz także otrzymujemy elektroniczny celownik o rozdzielczości 3.68 miliona punktów, ale opracowany w technologii OLED, co ma znacznie poprawić wygodę pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Z kolei na tylnej ścianie znalazł się ten sam nieuchylny, 3-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1 040 000 punktów. Natomiast w kwestii ergonomii mamy do czynienia z kosmetyką i niewielkimi zmianami, które możecie zobaczyć poniżej.

od lewej: nowa Leica Q2, poprzednik Leica Q

od lewej: nowa Leica Q2, poprzednik Leica Q

Choć Leica Q2 ma podobne wymiary co poprzednik, to korpus nowego kompaktu został uszczelniony (standard IP52), co oznacza, że aparat jest odporny na zachlapania, kurz i niskie temperatury. Oczywiście w nowym modelu nie mogło zabraknąć moduły łączności Wi-Fi. Pojawił się także Bluetooth (co jest nowością) z możliwością wygodnej obsługi aplikacji mobilnej Fotos. Nie powinniśmy też narzekać na pojemność baterii. W pełni naładowany akumulator BP-SCL4 powinien wystarczyć na wykonanie około 370 ujęć.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

1/5000s, f/5.6, ISO 400, ogniskowa: 28 mm

1/1250s, f/2.8, ISO 100, ogniskowa: 28 mm

1/1600s, f/2.8, ISO 100, ogniskowa: 28 mm

1/400s, f/5.6, ISO 400, ogniskowa: 28 mm

1/4000s, f/8, ISO 400, ogniskowa: 28 mm

1/1250s, f/2, ISO 400, ogniskowa: 28 mm

Cena i dostępność

Leica Q2 jest już dostępna w sprzedaży w Leica Store Warszawa, Leica Butik Kraków oraz w sieci autoryzowanych punktów sprzedaży Leica Camera. Za drugą generację kompaktu zapłacimy 21 000 zł.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj