Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nowa pełnoklatkowa matryca o większej rozdzielczości, dobrze znany szerokokątny obiektyw, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - to główne cechy modelu Leica Q2. Aparat jest już dostępny w polskiej sprzedaży.
Plotki o kolejnej generacji pełnoklatkowego kompaktu Leiki od jakiegoś czasu krążyły po Internecie. Jednak na następce modelu Leica Q (Typ 116) musieliśmy czekać od czerwca 2015 roku. W między czasie producent zaprezentował model QP, czyli aparat, który poza bardziej dyskretnym wzornictwem, otrzymał usprawniony mechanizm spustu migawki i zapewniał współpracę z najnowszą aplikacją mobilną producenta. Teraz jednak Leica światu ukazała drugą generację cenionego kompaktu.
- Leica Q znana jest z efektywności, ponadczasowego wzornictwa i skupienia na fotografowaniu. Najnowsza generacja czerpie z tych zalet, ale przenosi je na jeszcze wyższy poziom i oferuje nowe funkcje. Idealnie sprawdzi się w fotografii ulicznej, fotoreportażu, fotografii architektury, krajobrazu, a nawet portrecie - zaznacza producent.
Choć na pierwszy rzut oka nowy aparat łudząco przypomina swojego poprzednika, to możemy mówić o sporych i kluczowych usprawnieniach. Leica Q2 to pełnoklatkowy sensor o znacznie wyższej rozdzielczości. Pierwsza generacja kompaktu korzystała z 24 Mp matrycy. Teraz mamy do czynienia z 47,4-megapikselowym przetwornikiem obrazu CMOS. Wspiera go dobrze znany procesor Maestro II (ten sam co u poprzednika). Taki duet zapewnia zakres czułości ISO 50-50000 oraz fotografowanie (w formacie JPEG i DNG) z szybkością 10 kl./s. Natomiast w kwestii filmowania nowym modelem Q2 zarejestrujemy materiał 4K (30/24p) oraz Full HD (120/60/30/24p).
Nic nie zmieniło się natomiast w kwestii obiektywu. Wciąż mamy do czynienia z na stałe przymocowaną stabilizowaną stałką Summilux 28 mm f/1.7 ASPH. Na układ optyczny składa się 11 elementów rozmieszczonych w 9 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne. Jednak dla osób, dla których ogniskowa 28 mm to zbyt szeroko, do dyspozycji mamy cyfrowy zoom: 1.2x (ekw. 35 mm), 1.5x (ekw. 50 mm) i 2x (ekw. 75 mm). Jednak w tym przypadku musimy liczyć się z mniejszą rozdzielczością: odpowiednio 30, 15 i 7 Mp. Otrzymujemy także migawkę mechaniczną (zakres czasów 60-1/2000 s) i elektroniczną (zakres czasów 60-1/40000 s). Z kolei autofokus to dobrze znany system z detekcją kontrastu i 49 polami AF.
Druga generacja kompaktu otrzymała także usprawniony celownik. U poprzednika mieliśmy do czynienia z wizjerem elektronicznym wykonanym w technologii LCD o rozdzielczości 3.68 Mp. Teraz także otrzymujemy elektroniczny celownik o rozdzielczości 3.68 miliona punktów, ale opracowany w technologii OLED, co ma znacznie poprawić wygodę pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Z kolei na tylnej ścianie znalazł się ten sam nieuchylny, 3-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1 040 000 punktów. Natomiast w kwestii ergonomii mamy do czynienia z kosmetyką i niewielkimi zmianami, które możecie zobaczyć poniżej.
od lewej: nowa Leica Q2, poprzednik Leica Q
od lewej: nowa Leica Q2, poprzednik Leica Q
Choć Leica Q2 ma podobne wymiary co poprzednik, to korpus nowego kompaktu został uszczelniony (standard IP52), co oznacza, że aparat jest odporny na zachlapania, kurz i niskie temperatury. Oczywiście w nowym modelu nie mogło zabraknąć moduły łączności Wi-Fi. Pojawił się także Bluetooth (co jest nowością) z możliwością wygodnej obsługi aplikacji mobilnej Fotos. Nie powinniśmy też narzekać na pojemność baterii. W pełni naładowany akumulator BP-SCL4 powinien wystarczyć na wykonanie około 370 ujęć.
Leica Q2 jest już dostępna w sprzedaży w Leica Store Warszawa, Leica Butik Kraków oraz w sieci autoryzowanych punktów sprzedaży Leica Camera. Za drugą generację kompaktu zapłacimy 21 000 zł.