Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Photokina 2004. Zeiss Ikon powraca! Firma Zeiss zaprezentowała właśnie całkowicie nowy małoobrazkowy aparat dalmierzowy z wymienną optyką. Zeiss Ikon ma bardzo dużą bazę dalmierza, metalowy korpus i automatykę ekspozycji. Równocześnie pokazano aż 7 nowych obiektywów. Zapraszamy na prezentację nowego systemu.
Zacznijmy od aparatu. Zeiss Ikon to małoobrazkowy aparat dalmierzowy z wymienną optyką na zeissowską odmianę bagnetu M (aparat jest kompatybilny ze wszystkimi innymi obiektywami z mocowaniem M). Dzięki bardzo długiej bazie dalmierza (75 mm) efektywna baza dalmierza jest imponująca - 55,9 mm mimo powiększenia w wizjerze zaledwie 0,74 x, co przekłada się na możliwość dokładnego ustawienia ostrości. W wizjerze wyświetlane są ramki do czterech ogniskowych - 28 / 85 mm, 35 mm i 50 mm. Wybór odpowiedniej ramki następuje automatycznie po zamontowaniu obiektywu. Z informacji o wizjerze warto jeszcze dodać, że ma on wbudowaną korektę dioptryczną w szerokim zakresie od -4 do +2 dioptrii.
Nie będziemy się rozwodzić nad resztą właściwości technicznych aparatu (opisawszy jego "okno na świat", czyli wizjer), ponieważ znajdują się one w zamieszczonych poniżej specyfikacjach. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka spraw. Zeiss Ikon jest pierwszym współczesnym dalmierzowcem, który ma szansę konkurować z produktami Leiki. Była co prawda świetna Konica Hexar RF, ale już na starcie przegrała z Leiką z powodu wyimaginowanych problemów z kompatybilnością obiektywów, a już na pewno prestiżem marki. Są znakomite Bessy (o nowościach spod tego znaku już wkrótce w Fotopolis) produkowane przez Cosinę, ale zarówno obiektywy, jak i aparaty są kierowane do osób, które nie chcą wydawać tysięcy dolarów na Leiki, więc automatycznie wskakują w wykształconą przez siebie niszę rynkową "tanich" dalmierzowców z wymienną optyką (tanich nie oznacza w żadnym wypadku niskiej jakości). Tylko Zeiss z prestiżem, jaki kojarzy się z tą marką i ze szlachetnymi nazwami klasycznych konstrukcji obiektywów (Planar, Biogon, Sonnar) może w jakikolwiek sposób zagrozić Leice na każdym polu. Jeśli chodzi o siłę oddziaływania marki, to o Zeissa nie musimy się chyba martwić, a aparat, który ma się znaleźć w sercu nowego systemu wygląda naprawdę interesująco (przynajmniej na papierze). Zapowiada się ciekawa rywalizacja.
Dane techniczne aparatu Zeiss Ikon:
Kiedy okazało się, że Zeiss przygotowuje aparat dalmierzowy, nikt nie przypuszczał, że pokaże od razu cały system - 7 jasnych obiektywów o ogniskowych od 15 mm do 85 mm, opcjonalne wizjery i osłony przeciwsłoneczne. Do tego jako przynętę rzucono zapewnienie, że obiektywy zostały przystosowane do współpracy z aparatami cyfrowymi (czy to przyszłym Zeissem Ikon, czy zbliżającym się wielkimi krokami Epsonem R-D1). Zeiss zapewnia, że będą to szkła najlepsze na rynku, wyraźnie wypowiadając wojnę Leice. Na ostateczny werdykt trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale warto zwrócić uwagę, że wśród zapowiedzianych obiektywów nie ma ciemniejszego niż f/2,8 - nawet Distagon T* 15 mm ma światło f/2,8 i za to należą się producentowi brawa. Żeby obniżyć koszty produkcji i tym samy cenę, postanowiono, że produkcją zarówno aparatu, jak i 5 obiektywów zajmie się Cosina. Dwa szkła będą produkowane w Niemczech. Na stronie www.zeissikon.com/downloads.htm zamieszczono pliki .pdf do pobrania - znalazły się wśród nich: obszerna broszura na temat aparatu Zeiss Ikon i ulotki informacyjne o obiektywach, z których większość zawiera wykresy MTF.
No cóż - tak naprawdę to jeszcze zobaczymy, czy ten powrót będzie triumfalny, ale na razie wszystko zapowiada się niezwykle interesująco. Musimy jednak poczekać do wiosny - Zeiss Ikon powinien trafić na rynek w maju 2005. Od razu po targach Photokina 2004 będzie można kupić obiektywy: Planar T* 2/50 ZM, Biogon T* 2/35 ZM, Biogon T* 2,8/28 ZM i Biogon T* 2,8/25 ZM. Tuż po aparacie do sprzedaży trafią pozostałe szkła nowego systemu: Biogon T* 2,8/21 ZM, Distagon T* 2,8/15 ZM i Sonnar T* 2/85 ZM.
Poniżej zamieszczamy specyfikacje wszystkich obiektywów.
Dane techniczne obiektywu Planar T* 2/50 ZM:
Dane techniczne obiektywu Biogon T* 2/35 ZM:
Dane techniczne obiektywu Biogon T* 2,8/28 ZM:
Dane techniczne obiektywu Biogon T* 2,8/25 ZM:
Dane techniczne obiektywu Biogon T* 2,8/21 ZM:
Dane techniczne obiektywu Distagon T* 2,8/15 ZM:
Dane techniczne obiektywu Sonnar T* 2/85 ZM: