Ofensywa Zeissa - 9 obiektywów

Autor: Łukasz Kacperczyk

22 Wrzesień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Prowadzący portal http://camera-info.com odnaleźli podstronę Zeissa, na której zaprezentowano aż 9 nowych obiektywów, w tym 4 z linii Zeiss ZF (z mocowaniem Nikon F), dwa ultraszerokie szkła z mocowaniem M i 3 "klasyczne" obiektywy z bagnetem Hasselblad CF. Nadchodząca Photokina zapowiada się ciekawie nie tylko dla miłośników cyfry i szybkiego autofocusa.

W styczniu tego roku informowaliśmy o nowej linii manualnych obiektywów Zeissa. Oznaczona symbolem ZF seria miała otworzyć przed użytkownikami systemu Nikona wspaniały świat zeissowskiej optyki. Na początek poszły dwa legendarne szkła - Planar T* 1,4/50 ZF, Planar T* 1,4/85 ZF. Poniżej piszemy o kolejnych propozycjach firmy dla miłośników bagnetu F, ale nie tylko. Ponieważ powołujemy się na stronę http://camera-info.com (Zeiss dość szybko zdjął materiał ze swojej strony - widać postanowiono wstrzymać się jeszcze z premierą...), ograniczymy się do krótkiego komentarza i zamieszczenia zdjęć produktów. Z pełnymi specyfikacjami wstrzymamy się do czasu udostępnienia oficjalnej informacji prasowej.

od lewej: Zeiss Makro-Planar T* 2/50 ZF i Zeiss Makro-Planar T* 2/100 ZF

Linia Zeiss ZF wzbogaci się o 4 nowe obiektywy: Zeiss Distagon T* 2,8/25 ZF (najkrótsza odległość ogniskowania zaledwie 6 cm od przedniej soczewki), Zeiss Distagon T* 2/35 ZF, Zeiss Makro-Planar T* 2/50 ZF (pływająca soczewka) i Zeiss Makro-Planar T* 2/100 ZF. Najciekawiej zapowiadają się dwie ostatnie propozycje. Jak w swoim blogu zauważył Mike Johnston, Makro-Planar T* 2/50 ZF to prawdopodobnie jedyny obiektyw tego rodzaju (pierwsze było klasyczne Zuiko Macro 50/2 do znakomitej linii Olympus OM). Z kolei Zeiss Makro-Planar T* 2/100 ZF to pierwsze szkło przeniesione ze znakomitej linii optyki filmowej Arri/Zeiss.

od lewej: Zeiss Distagon T* 4/18 ZM i Zeiss C Biogon T* 4,5/21 ZM

Nowe są też dwa obiektywy z mocowaniem ZM, czyli niczym innym jak leicowym bagnetem M: Zeiss Distagon T* 4/18 ZM i Zeiss C Biogon T* 4,5/21 ZM. Przeznaczone do dalmierzowego modelu Zeiss Ikon będą pasowały do innych aparatów z bagnetem M. Ultraszerokie ogniskowe powinny się sprawdzić zwłaszcza z cyfrową Leicą M8 z mnożnikiem ogniskowych 1,33x. Literka "C" w nazwie Biogona znaczy prawdopodobnie tyle co "compact", czyli niewielkie wymiary - wcześniej (wraz z premierą Zeissa Ikona) firma zapowiedziała bowiem większy i jaśniejszy obiektyw 21 mm ze światłem F2.8.

Małoobrazkowym propozycją towarzyszą trzy "klasyczne" chromowane obiektywy z bagnetem Hasselblad CF: Zeiss Distagon T* 4/50 ZV, Zeiss Makro-Planar T* 4/120 ZV, Zeiss Sonnar T* 4/180 ZV.

Więcej szczegółów wraz z udostępnieniem oficjalnej informacji producenta. Poniżej pozostałe zdjęcia opisywanych produktów.

od lewej: Zeiss Distagon T* 2,8/25 ZF i Zeiss Distagon T* 2/35 ZF
od lewej: Zeiss Distagon T* 4/50 ZV, Zeiss Makro-Planar T* 4/120 ZV, Zeiss Sonnar T* 4/180 ZV
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)