Dodaj ocenę

Sigma sd Quattro i sd Quattro H - bezlusterkowa ofensywa

Autor: Maciej Luśtyk

23 Luty 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Sigma dość nieoczekiwanie dołącza do firm oferujących aparaty bezlusterkowe z wymienną optyką i wprowadza na rynek modele sd Quattro i sd Quattro H, które dzięki 30-cio i 50-megapikselowym matrycom mają oferować wyjątkową jakość obrazu.

Aparaty Sigmy to dość szczególna sprawa. Firma zdaje się bowiem iść własnym torem, nie oglądając się na konkurencję, o czym świadczą chociażby dość oryginalne konstrukcje z serii dp Quattro. Trójwarstwowe matryce Foveon umożliwiają rejestrację każdego koloru ze składowej RGB przez każdy piksel na matrycy, dzięki czemu oferują one wysoką rozpiętość tonalną, doskonale odzworowanie kolorów oraz wysoką szczegółowość zdjęć. W ofercie producenta brakowało jednak do tej pory lekkich, kompaktowych aparatów z wymienną optyką, które pozwalałyby na wykorzystanie jej możliwości. Do teraz.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Sigma sd Quattro i sd Quattro H wykorzystują mocowanie SA i zostały stworzone z myślą o 100-procentowym wykorzystaniu możliwości jakie oferują obiektywy z nowych linii Art, Sport oraz Contemporary. Wyposażono je w matryce APS-C i APS-H o rozdzielczości kolejno około 29 (sd Quattro) i 45 (sd Quattro H) megapikseli, za których obsługę odpowiada specjalnie stworzony na potrzebę aparatu procesor True III. Zestaw ten umożliwi wykonanie nam do 14 zdjęć RAW w jednej serii z prędkością 3,6 kl./s, co biorąc pod uwagę wymagający sensor, jest niezłym wynikiem. W uzyskaniu zdjęć o bezkonkurencyjnej jakości pomóc ma nowy tryb SFD (Super Fine Detail), który dzięki złożeniu 7 różnych ekspozycji pozwalać ma na rejestrowanie wyjątkowo bogatych w szczegóły, pozbawionych szumów obrazów. Aparat pozwoli nam na pracę w zakresie czułości ISO 100-6400.

Wiemy natomiast, że na pokładzie znalazł się wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 Mp, który jak zapewnia producent jest w pełni programowalny, dzięki czemu będziemy mogli spersonalizować wyświetlane w nim pozycje oraz sterować jego ustawieniami. Na tylnym panelu znajdziemy z kolei 3-calowy wyświetlacz TFT LCD o rozdzielczości 1,62 Mp, który dzięki licznym warstwom antyrefleksyjnym oferować ma wygodą pracę nawet w mocnym słońcu.

Nowe aparaty to także hyrbydowy system autofokusa (detekcja fazy + detekcja kontrastu), oparty o 9-polowy układ punktów ostrości, który będzie mógł pracować zarówno w trybie pojedynczym, jak i ciągłym. Użytkowników ucieszy też z pewnością obcecność przycisku AF-L. Ergonomia aparatów to zresztą według producenta rzecz, która w wypadku nowych modeli stać ma na wyjątkowo wysokim poziomie. Oprócz wygodnego zestawu edytowalnych przycisków otrzymać mamy też funkcjonalne, podręczne menu. O przekonamy się jednak dopiero przy okazji testów.

Aparat oferować ma także doskonale wyważony pomiar balansu bieli, szerokie możliwości korekcji kolorystycznej obrazu, ciekawy tryb monochromatyczny, a także - o czym ciągle zapomina większość producentów - złącze USB 3.0. Obudowa została z kolei wykonana ze stopów magnezu i uszczelniona przed działaniem warunków atmosferycznych. Aparaty mierzą 147 x 95,1 x 90,8 mm przy wadze 625 g. Na razie nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie trafią na rynek.

SPECYFIKACJA:

Nazwa Sigma sd Quattro
Producent Sigma
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca APS-C CMOS (23,5 x 15,7 mm)
Matryca APS-C
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
Rozdzielczość maksymalna RAW:T: 5,424x3,616
M: 2,712x1,808
B: 2,712x1,808JPEG:7,680x3,296
Formaty zapisu JPEG
RAW + JPEG
RAW
Balans bieli auto
manualny
ustawienie w Kelvinach
ustawienia predefiniowane
Lampa błyskowa brak
Stabilizacja brak
Tryby ekspozycji P, A, S, M
Karta pamięci microSD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/4000 - 30 s
Blokada ekspozycji przycisk AEL
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Pomiar ostrości Detekcja kontrastuDetekcja fazy9 pól AF
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
Blokada ostrości przycisk AF-Lock
Podgląd głębi tak
Wizjer wizjer elektroniczny
2 359 000 punktów
Ekran LCD 3-calowy
1 620 000 punktów
TFT LCD
Złącza microHDMI
USB 3.0
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
Obudowa magnezowa
uszczelniona
Wymiary 147 mm x 95,1 mm x 90,8 mm
Waga 625 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak

[SPK|aparat;86]

INFORMACJA PRASOWA:

K-Consult Sp. z o.o. wyłączny dystrybutor produktów marki Sigma w Polsce, ma przyjemność zaprezentować dwa nowe aparaty bezusterkowe z wymienną optyką: SIGMA sd Quattro oraz Sigma sd Quattro H. Aparaty wykorzystują mocowanie Sigma SA i stworzono je z myślą o pełnym wykorzystaniu możliwości obiektywów z nowych linii Art, Sport oraz Contemporary. Aparat Sigma sd Quattro wyposażono w 39 megapikselową matrycę APS-C (1.5x format 35mm), natomiast model Sigma sd Quattro H oferuje matrycę APS-H o wymiarach 26,6 x 17,9mm posiadającą aż 51 megapikseli (1.3x format 35mm)

Obydwa modele wyposażono w wydajny procesor True III, który stworzono i zaprogramowano specjalnie na potrzeby obsługi trójwarstwowych matryc Foveon. Główną zaletą matryc Foveon jest zdolność do rejestracji każdego koloru RGB przez każdy piksel. Dzięki temu, unikamy konieczności interpolacji barw oraz uzyskujemy bardzo szeroką rozpiętość tonalną. Kolejną zaletą trójwarstwowych matryc, jest rewelacyjne oddanie szczegółów fotografowanych elementów, ta właściwość jest dodatkowo spotęgowana usunięciem filtra dolnoprzepustowego.

Aby w pełni wykorzystać zalety technologii Foveon po raz pierwszy, użytkownikom udostępniono tryb fotografowania SFD (Super-Fine Detail), pozwalający wykonanie zdjęcia o bezkonkurencyjnej ostrości i pozbawione szumów elektronicznych.

Praca autofocusa została oparta o technologię detekcji faz oraz detekcji kontrastu. Użytkownicy mają do dyspozycji 9-cio polowy układ punktów ostrości.

Aparat wyposażono w zaawansowany 2,3 megapikselowy wyświetlacz LCD, oferujący 100% pokrycie kadru. Wyświetlacz jest w pełni programowalny, podczas fotografowania można w nim na bieżąco śledzić poziom ekspozycji oraz wiele innych przydatnych funkcji.

Tylny, 3 calowy wyświetlacz TFT, zabezpieczono wytrzymałym szkłem. Aby nie zakłócać użytkowania w silnym słońcu pokryto je licznymi warstwami antyrefleksyjnymi.

Szkielet aparatów oraz ich obudowy wykonano ze sztywnych i odpornych na odkształcenia oraz uderzenia stopów magnezu. Dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelnień, aparaty mają podniesioną odporność na zachlapania, oraz pracę w zapylonym środowisku.

Inżynierowie Sigma Corporation zadbali również o ergonomię pracy fotografów. Aby ułatwić im pracę, sterowanie najważniejszymi funkcjami aparatu i ekspozycji odbywa się w łatwo dostępny i szybki sposób.

Wraz z aparatami w sprzedaży pojawią się akcesoria pozwalające na ich pełne wykorzystanie w nietypowych warunkach. W ofercie będzie dostępny ergonomiczny baterygrip PG-41 oraz zaawansowana lampa błyskowa EF-630, oferująca m.in. synchronizację z krótkimi czasami oraz wieloma innymi funkcjami ułatwiającymi pracę fotografa.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
W Sony Black Friday już trwa - sprawdź super promocje!
W Sony Black Friday już trwa - sprawdź super promocje!
Wielkimi krokami zbliża się ten jeden dzień w roku, w którym zakupy zrobisz w wyjątkowych cenach. Jednak w Sony oferta na Black Friday nie ogranicza się do jednego piątku. Już teraz...
2
Sony A1 II - drugie wcielenie flagowego korpusu
Sony A1 II - drugie wcielenie flagowego korpusu
Nowa ergonomia, wydajniejsza stabilizacja i szereg nowoczesnych usprawnień spod znaku AI. Sony prezentuje drugą generację swojego flagowego korpusu.
7
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Fujifilm informuje o starcie szeregu promocji, które potrwają do 16 stycznia 2025 roku. Wśród nich atrakcyjne zniżki na aparaty i obiektywy czy bezpłatne wydłużenie gwarancji do 5 lat....
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)