Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Na nową serię X wśród obiektywów Lumix G do systemu Mikro Cztery Trzecie mają się składać konstrukcje z półki {ITL|premium. Na dobry początek producent zaprezentował dwa obiektywy o "kitowych" zakresach i świetle, ale dość niecodziennej konstrukcji.
Konstrukcja optyczna standardowego zoomu Lumix G X Vario PZ 14-42mm f/3,5-5,6 ASPH. Power O.I.S. to 9 soczewek ustawionych w 8 grup, przy czym aż cztery soczewki są asferyczne, a dwie wykonano ze szkła ED. Obiektyw ma wyjątkowo kompaktowe wymiary, które właściwie kwalifikują go do grupy pancake'ów. Zawdzięcza to między innymi mechanizmowi zomowania Power Zoom. Producent całkowicie zrezygnował z umieszczenia na obudowie tradycyjnych pierścieni i poprzestał na przełączniku uruchamiającym silniczek odpowiedzialny za zmianę ogniskowej. Zoomowanie odbywa się więc tak jak w kamerach i właśnie z myśla o wygodnym filmowaniu zostało wprowadzone. Obiektyw będzie sprzedawany w specjalnym zestawie z aparatem Lumix GF3 oraz będzie go można nabyć osobno, w cenie 400 dolarów.
Druga z nowości firmy Panasonic to obiektyw Lumix G X Vario PZ 45-175mm f/4-5,6 ASPH. Power O.I.S. Producent zastosował konstrukcję stworzoną z 14 elementów w 10 grupach przy zastosowaniu dwóch soczewek asferycznych oraz dwóch ze szkła ED. Również ten model ma fukcję Power Zoom, lecz w przeciwieństwie do standardowego zooma Lumix G X PZ 45-175mm zachował pierścienie do nieco bardziej tradycyjnego ustawienia ostrości i ogniskowej - tyle, że nie mają one mechanicznego przełożenia, a przełożenie by-wire. Jednym słowem od silniczka zmieniającego ogniskową już się nie ucieknie. Obiektyw trafi do sklepów we wrześniu. Będzie kosztował 450 dolarów.] Poniżej prezentujemy specyfikacje techniczne tych obiektywów: