Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Zdjęcia Schapiro kojarzycie wszyscy, nawet gdy nie słyszeliście wcześniej nazwiska autora. Fotografował kluczowe momenty amerykańskich ruchów społecznych lat 60. XX wieku i stworzył ikoniczne zdjęcia na potrzeby Hollywood.
Steve Schapiro odkrył fotografię w wieku 9 lat, podczas letniego obozu. Formalną naukę fotografii odebrał pod okiem fotoreportera W. Eugene'a Smitha, co wpłynęło na całą jego dalszą karierę. Oprócz technikaliów, Smitha wtłoczył w niego ciekawość świata i empatyczne podejście do ludzi. To właśnie dzięki niemu Schapiro zainteresował się dokumentem społecznym i reprezentował humanistyczne podejście do fotografii.
Od 1961 roku Schapiro pracował jako freelancer, tworząc reportaże na wiele ważnych społecznie tematów, od problemów z szerzeniem się narkotyków, poprzez protesty i kampanie polityczne, aż po warunki życia pracowników migrujących. Schapiro przedstawił wiele historii związanych z ruchem praw obywatelskich. Wezwany przez Life do Memphis po zabójstwie Martina Luthera Kinga Jr., stworzył jedne z najbardziej ikonicznych obrazów tego tragicznego wydarzenia.
W latach 70. Schapiro zwrócił się w stronę filmu. Na zlecenie największych wytwórni, fotograf produkował materiały reklamowe, fotosy i plakaty do kultowych dziś filmów, m.in.: Ojciec chrzestny, Taksówkarz, Nocny kowboj, Rambo czy Ryzykowny Interes. i Billy Madison. Stworzył także wiele projektów na potrzeby gwiazd muzyki, jak Barbra Streisand czy David Bowie.
Schapiro wydał w sumie 11 albumów, a jego prace znajdują się w kolekcjach wielu muzeów i galerii, m.in.: Smithsonian Museum, New York Metropolitan Museum czy Getty Museum, a jego prace prezentowane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie.
W ostatnich latach Schapiro skupiał się na pracy dokumentalnej, realizując serie poświęcone Indiom, festiwalom muzycznym czy - niedawno - ruchowi Black Lives Matter.
Steve Schapiro zmarł 15 stycznia 2022 roku w wieku 87, z powodu raka trzustki.
Więcej informacji o autorze i jego twórczości znajdziecie na stronie steveschapiro.com.
(zdjęcie okładkowe: Плотников Александр / Creative Commons)