Zmarł Brian Griffin, fotograf takich gwiazd jak Depeche Mode i Queen

Autor: Krzysztof Mularczyk

1 Luty 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Jego najsłynniejsze zdjęcia ilustrowały kultowe albumy Depeche Mode. Brian Griffin, uznawany za jednego z najwybitniejszych fotografów muzycznych, zmarł w wieku 75 lat.

Urodzony 13 kwietnia 1948 r. w Birmingham, Brian Griffin dorastał w Black Country, pracując od 16 roku życia na różnych stanowiskach w zakładach przemysłowych. W pewnym momencie dołączył do lokalnego klubu fotograficznego, a następnie w 1972 roku ukończył studia fotograficzne na Manchester School of Art (studiował razem z Martinem Parrem).

Fotograficzną karierę rozpoczął od zdjęć modowych, a następnie korporacyjnych, pracując dla londyńskiego magazynu biznesowego Management Today. Fotografią „Godziny szczytu, London Bridge” z 1974 r. zdobył uznanie w całym kraju, a w 1981 w Londynie odbyła się jego pierwsza wystawa.

W tym samym czasie rozpoczęła się jego przygoda z fotografowaniem muzyków. Rozgłos przyniosły mi pierwsze sesje The Jam i Elvisa Costello. W kolejnych latach przed jego obiektywem stawali: Siouxsie Sioux, Kate Bush, Depeche Mode, Ultravox, Toyah Willcox, REM, Billy Idol, Iggy Pop, Ringo Starr, Queen i Peter Gabriel.

Brian Griffin stworzył kultowe okładki dla Depeche Mode

To jednak współpraca z Depeche Mode przyniosła mu największy rozgłos. Jego zdjęcia ilustrowały pięć pierwszych albumów studyjnych zespołu, a najsłynniejsze zdjęcie z „A Broken Frame” z 1982 roku, które przedstawia pracującą na polu kobietę z sierpem, zostało w 1990 roku ogłoszone przez magazyn Time Fotografią Dekady.

Ten słynny obraz nawiązujący do Związku Radzieckiego znalazł się także w 1990 na okładce magazynu Life wśród najlepszych zdjęć okresy 1980–1990, a w 1989 r. The Guardian przyznał mu tytuł Fotografa Dekady.

Pionier realizmu kapitalistycznego w fotografii

Brian Griffin jest uznawany za pioniera realizmu kapitalistycznego. Jego prace znajdują się w stałych zbiorach Arts Council , British Council , Victoria and Albert Museum i National Portrait Gallery w Londynie.

Od 2020 roku Griffin mieszkał i pracował w Londynie. Zmarł we śnie 29 stycznia 2024 roku w wieku 75 lat.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Na mapie Małopolski pojawił się nowy salon CEWE FOTOJOKER - w Centrum handlowym Bonarka w Krakowie. Wydrukujesz tutaj zdjęcia bezpośrednio z telefonu, bliżej poznasz fotografię...
13
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rok 2024 był kolejnym, w którym rynek aparatów zaliczył stabilny wzrost. Rynkowe trendy w końcu się uspokoiły, ale branża staje przed nowymi wyzwaniami, jak choćby błyskawicznie...
9
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Po ponad 10 latach nieobecności, Chińska marka Lucky wznawia produkcje filmów. Jeszcze w tym roku na rynku zadebiutować materiał Lucky Color 200 - nowy film kolorowy w przystępnej...
6