Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W ostatnią sobotę, w wieku 94 lat zmarł pionier współczesnej fotografii medycznej, kontrowersyjny szwedzki fotograf Lennart Nilsson, którego kontrowersyjna publikacja “A Child is Born” jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów na świecie.
Lennart Nilsson w początkowych latach swojej kariery zajmował się fotografią wojenną, dokumentalną i portretową, ale prawdziwy rozgłos miał przynieść mu wydana 20 lat później seria fotografii, która błyskawicznie obiegła cały świat, ale dotarła też znacznie dalej. Kilka z fotografii zostało umieszczonych w słynnej wiadomości do cywilizacji pozaziemskich, wysłanych w latach 70. na pokładzie sond Voyager 1 i 2.
Pod koniec lat 50. XX wieku Nilsson zaczął eksperymentować z technikami, które pozwoliły mu uzyskiwać wyjątkowe zbliżenia, co w połączeniu z pojawieniem się wyjątkowo cienkich endoskopów przyczyniło się do powstania pionierskich zdjęć z zakresu fotografii medycznej.
Lennart Nilsson jako fotoreporter, 1946
W 1965 na okładce magazynu Life (oraz na 16 stronach w środku) pojawiły się wykonane przez niego zdjęcia przedstawiające różne stadia rozwoju ludzkiego płodu, które momentalnie zrobiły furorę na całym świecie, a wydany w tym samym roku, zawierający je album “A Child is Born” został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków i stał się jedną z najlepiej sprzedających się publikacji fotograficznych wszechczasów.
Ze słynnymi zdjęciami wiąże się także kontrowersja. Choć początkowo Nilsson twierdził, że fotografie przedstawiają żywe istoty wewnątrz łona matki, późniejsze dochodzenie wykazało, że w rzeczywistości były to martwe płody pozyskiwane od kobiet, które poddały się zabiegowi aborcji. Pozwoliło to mu na swobodną pracę z oświetleniem i ustawianiem swoich “modeli”, co możemy zobaczyć chociażby na przykładzie znanego zdjęcia przedstawiającego płód ssący kciuka.
Lennart Nilsson, 2014 / Creative Commons
Mimo to nie nadszarpnęło to jego wizerunku, a on kontynuował rozwijanie fotografii medycznej eksperymentując z mikroskopem elektronowym i tworząc między innymi pierwsze w historii zdjęcia wirusów HIV i SARS.
W swojej karierze wydał 12 albumów i współpracował przy powstawaniu kilku dokumentów. Otrzymał też wiele nagród, a jego prace znajdują się kolekcjach muzeów na całym świecie. Lennart Nilsson zmarł w sobotę, 28 stycznia 2017 roku, w wieku 94 lat.