Akcesoria
Hollyland Lark M2S - mikrofon bezprzewodowy mały jak krawatowy
Wydarzenia towarzyszące wystawom Miesiąca Fotografii 2013 są integralną częścią Programu głównego tegorocznego festiwalu. Przez cały miesiąc będą się odbywać warsztaty oraz spotkania z artystami, w tym roku także w ramach nowej serii.
Założeniem Spotkań mistrzowskich jest zaprezentowanie festiwalowej publiczności postaci i doświadczeń artystów, twórczych dokonań oraz indywidualnego spojrzenia na sztukę fotografii. Spotkania i prezentacje materiałów wizualnych (w tym również materiałów filmowych) będą niezwykłą okazją dla pasjonatów sztuki do poznania, a być może również rozmowy, z uznanymi twórcami. Możecie poznać artystów, którzy Was inspirują, posłuchać ich historii - związanych z fotografią i nie tylko.
Program Spotkań mistrzowskich:
Spotkanie mistrzowskie: Walter Pfeiffer
17.05, godz. 16:30, Galeria Starmach, ul. Węgierska 5 (spotkanie w jęz. angielskim)
Walter Pfeiffer (ur. 1946, Zurych). Fotograf, ilustrator i artysta wideo. Pracuje od lat 70., publikując swoje zdjęcia w licznych magazynach mody oraz albumach. Jego fotografie zebrano w książkach: Walter Pfeiffer: In Love with Beauty (2009) i Walter Pfeiffer: Scrapbooks 1969-1985 (2012).
Spotkanie mistrzowskie: Simon Menner
19.05, godz. 13:30, Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a (spotkanie w jęz. angielskim)
Simon Menner (ur. 1978, Emmendingen). Ukończył studia na Universität der Künste w Berlinie, gdzie również otrzymał Master Student Award. Jego prace publikowane były w licznych niemieckich gazetach i magazynach, jak również w "The New Yorker", "NRC Handelsblad" czy "Le Monde". Jego książka "The Uncanny Familiar. Images of Terror" ukazała się w 2011 roku.
Spotkanie mistrzowskie: F.C. Gundlach
21.05, Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1 (spotkanie tłumaczone z jęz. niemieckiego)
Franz Christian Gundlach (ur. 1926, Heinbach). Niemiecki fotograf, autor wielu sesji dla magazynów mody w RFN. Od lat kolekcjonuje zdjęcia mody, a w 2000 roku założył Fundację F.C. Gundlacha, która zajmuje się promocją sztuki oraz badaniami nad fotografią. Tematem jego kolekcji jest "Wizerunek człowieka w fotografii".;
Spotkanie mistrzowskie: Zbigniew Libera
25.05, godz. 18:00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopniciej 26
prowadzenie: Witek Orski
Zbigniew Libera (1959, Pabianice). Jeden z najciekawszych i najważniejszych polskich artystów. Jego prace - fotografie, filmy wideo, instalacje, obiekty i rysunki - w przenikliwy i przewrotny intelektualnie sposób grają ze stereotypami współczesnej kultury. W ostatnich latach zajmuje się głównie fotografią, a szczególnie fotografią prasową i jej specyfiką, tym jak media kształtują naszą pamięć wizualną i manipulują obrazem historii (serie prac "Pozytywy" i "Mistrzowie", 2003).
Spotkanie mistrzowskie: Marie Schuller (SHOWstudio)
26.05, godz. 12:00, Angel Wawel, ul. koletek 12 (spotkanie w jęz. angielskim)
Marie Schuller (SHOWstudio). Studiowała produkcję filmową w National Film and Television School oraz fotografię na University of the Arts w Londynie. W swoich pracach tworzy często surrealistyczne, niepokojące wizje. Jest szefową działu filmów o modzie SHOWstudio. Pracowała nad filmami dla tak znaczących klientów jak Walter Van Beirendonck, Hermes czy Marni. Zdobywczyni licznych nagród, w tym "Best Director of Fashion".
Spotkanie mistrzowskie: Tadeusz Rolke
30.05, godz. 18:00, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4
Tadeusz Rolke (ur. 1929, Warszawa). Klasyk polskiej fotografii reportażowej. Podczas wieloletniej kariery pracował m.in. dla magazynów "Ty i Ja", "Przekrój", "Stolica", "Świat". W latach 70. wyemigrował do Niemiec, gdzie stworzył w Hamburgu słynny cykl "Fischmarkt". Po powrocie do Polski w latach 80. wydał trzy albumy. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Spotkanie mistrzowskie: Oliver Chanarin
31.05, godz. 18:00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopniciej 26 (spotkanie w jęz. angielskim)
Oliver Chanarin (ur. 1971, Londyn). Fotograf, pracuje głównie w duecie z Adamem Broombergiem. Razem wydali dziewięć albumów monograficznych, wystawiali swoje prace na licznych międzynarodowych wystawach, otrzymali też wiele stypendiów i nagród. W Krakowie zagościli już w 2011 roku jako kuratorzy projektu Alias podczas IX edycji Miesiąca Fotografii.
Aktualne kaledarium znajdziecie na: