Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można obejrzeć główną wystawę tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. “AFROTOPIE” są największym przeglądem współczesnej sztuki Afryki Subsaharyjskiej w naszej części Europy.
Jak mówią kuratorzy Amy N. Muhoro, Malaika Nabila i Witek Orski, tegoroczna edycja wyniknęła z potrzeby opowiedzenia „o czymś, o czym wciąż niewiele wiemy” – o prawdziwej, współczesnej Afryce, kontynencie licznych kontrastów, na którym tradycja miesza się z nowoczesnością, a wciąż bardzo mocno obecna duchowość potrafi koegzystować z nauką i technologiami.
Fot. Sackitey Tesa Mate-Kodjo / Miesiac Fotografii w Krakowie 2024
Kuratorzy chcą w pełni oddać głos afrykańskim artystom, by Ci opowiedzieli o swoim kontynencie z perspektywy, o jakiej nie przeczytamy w magazynach podróżniczych, czy w serwisach informacyjnych. 18 artystek i artystów zaproszonych do współtworzenia wystawy pochodzi, mieszka i pracuje we wschodniej oraz zachodniej Afryce (np. w Nigerze, Togo, Kenii, Mali). Taki podział stworzył potencjał do szczerej narracji, uruchomienia dialogu pomiędzy wschodem i zachodem oraz dał tytuł projektowi - “AFROTOPIE. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód”.
„Tegoroczna wystawa centralna Miesiąca Fotografii skupia się na różnorodnych tematach obecnych we współczesnej sztuce wizualnej Afryki: relacjach z ziemią i naturą, duchowości i ceremonii, dziedzictwie i tożsamości postkolonialnej, modzie i stylu życia, afrofuturyzmie i innowacji, narracjach dotyczące płci i LGBTQ+ czy świadomości zdrowia psychicznego” – tłumaczy Tomasz Gutkowski, prezes Fundacji Sztuk Wizualnych, inicjator Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Fot. Aleksander Hordziej, Wystawa "Afrotopie"
“AFROTOPIE” to projekt, który za pośrednictwem twórczości wybranych artystek i artystów pochodzących z kilkunastu kultur Wschodniej i Zachodniej Afryki opowiada o kwestiach uniwersalnych: o wciąż ewoluującej wrażliwości wizualnej, o stosunku do własnych zwyczajów i praktyk kulturowych, o trudach kształtowania tożsamości genderowej i seksualnej w tradycyjnych społeczeństwach, o paradoksach współczesnego kapitalizmu, o relacjach z naturą w obliczu katastrofy klimatycznej czy o poczuciu melancholii w czasach globalnej niepewności i chaosu.
Fot. Kibe Nduni / Miesiąc Fotografii w Krakowie 2024
Kuratorzy: Amy N. Muhoro, Malaika Nabila, Witek Orski
Artystki/ Artyści: Mbali Dhlamini, Carlos Idun, Melannie Issaka, Kiboko Kamau, Solomon Kyalo, William Malawi, Sackitey Tesa Mate-Kodjo, Matthew Matete, Kibe Nduni, Neema Ngelime, Shawn Newson, Margaret Ngigi, Maganga Mwagogo, James Muriuki, Koffi Seble, Shitanda, Stephen Tayo, Ayomide Tejuoso (Plantation).
Fot. Aleksander Hordziej, wystawa "Afrotopie"
„AFROTOPIE” można oglądać do 1 września w Pałacu Potockich na Rynku Głównym w Krakowie.
Więcej informacji na stronie photomonth.com.