Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) w Londynie konkurs Wildllife Photographer of the Year, który odbywa się już po raz 56, w tym roku przyciągnął ponad 49 tys. zgłoszeń, nadesłanych przez zawodowców i amatorów z 86 krajów świata. Zdjęcia, jak co roku, rywalizowały w 16 kategoriach sekcji profesjonalnej i 3 kategoriach wiekowych, kierowanej do młodych fotografów sekcji Young Competition. Finałowa galeria jak zwykle prezentuje kilka perełek z różnych dziedzin fotografii przyrodniczej, które z pewnością zostaną z nami na dłużej.
fot. Sergey Gorshkov, "The Emrbace", 1. nagroda w konkursie / Wildlife Photographer of the Year 2020
Główna nagroda tegorocznej edycji powędrowała do rosyjskiego fotografa Sergeya Gorshkova The Embrace, przedstawiający samicę zagrożonego gatunku tygrysa syberyjskiego w jej naturalnym otoczeniu, podczas ocierania się o drzewo, na którym pozostał zapach innego tygrysa. Jak twierdzi sam zainteresowany, uchwycenie tej sceny zajęło mu 11 miesięcy przygotowań i pracy z ukrytymi aparatami.
„Zagrożone niemal całkowitym wyginięciem w ubiegłym stuleciu tygrysy syberyjskie powoli zwiększają swoją populację, choć nadal są na celowniku kłusowników. Ten wyjątkowy widok tygrysicy pogrążonej w jej naturalnym środowisku daje nam nadzieję, że gatunek ten uda się uratować. Ta emocjonalna fotografia przypomina nam o pięknie świata naturalnego i naszym wspólnym obowiązku chronienia go” - komentuje Dr Tim Littlewood, dyrektor wykonawczy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i jeden z członków jury.
fot. Liina Heikkinen, "The fox that got the goose", 1. nagroda w sekcji Young Competition
Oprócz tego, specjalną nagrodę otrzymała także norweska fotografka Liina Heikkinen, której zdjęcie The fox that got the goose zwyciężyło w kierowanej do młodych twórców sekcji Young Competition.
Mamy wreszcie finałową galerię 15 prac, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach konkursowych. Zdjęcia zdobywców pierwszych miejsc możecie zobaczyć w poniższej galerii.
Wszystkie nagrodzone prace wraz ze 100 zdjęciami finalistów, od 16 października przez cały następny rok będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej. Bilety w cenach 9,95 - 16,50 funtów.
Oprócz tego, organizatorzy informują o naborze do kolejnej edycji WPOTY, który wystartuje już w poniedziałek, 19 października 2020 roku. Co ciekawe, w kolejnej odsłonie wydarzeni wzbogacą nowe kategorie skupiające się wpływie człowieka na nasza planetę. Pojawia się także fotograficzny sponsor w postaci firmy Leica. Więcej szczegółów odnośnie kolejnej edycji znajdziecie tutaj.
Więcej informacji na temat tegorocznych zwycięzców dostępnych na stronie nhm.ac.uk.