Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie Wildlife Photographer of the Year to prestiżowy konkurs, którego celem - jak mówią organizatorzy - jest pokazanie piękna przyrody w najczystszej postaci. W tegorocznej jego odsłonie prace rywalizowały ze sobą w kilkunastu podkategoriach sekcji profesjonalnej, oraz w kategoriach poświęconych projektom dokumentalnym i młodym twórcom.
Do tegorocznej, 55. już edycji konkursu napłynęło prawie 50 tys. zgłoszeń z ponad 100 krajów świata. Ostatecznych zwycięzców poznamy w połowie października, przed inauguracją wystawy podsumowującej aktualną odsłonę wydarzenia, a już teraz możemy obejrzeć wybór 15 prac, które otrzymały wyróżnienia jurorów. Jak zwykle są to obrazy z jednej strony piękne, a z drugiej budzące trwogę.
"Konkurs już od ponad pół wieku przyciąga najlepszych fotografów natury i jej miłośników, jednak nigdy jeszcze prezentacja ich doświadczeń szerokiej publiczności nie była tak istotna, jak teraz. Fotografia ma niezwykły dar zawiązywania debat, dyskusji, jest też motorem działań. Mamy nadzieję, że tegoroczna wystawa da ludziom siłę do innego spojrzenia na naszą planetę i nasz wpływ na jej przyszłość” - mówi Dr Tim Littlewood, Dyrektor Nauk w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Oficjalne wyniki poznamy 15 października 2019 roku. Z kolei już 18 października w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie ruszy wystawa pokonkursowa, prezentująca 100 najlepszych zdjęć z tegorocznej edycji konkursu.
Wystawa będzie też prezentowana objazdowo, także za granicą. Na razie nie wiemy jednak czy na przestrzeni najbliższych miesięcy zawita także do Polski.
Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem nhm.ac.uk.
(fot. okładkowa: Adrian Hirschi, "Last gasp" / Wildlife Photographer of the Year 2019)