Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018

Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.

Autor: Maciej Luśtyk

17 Październik 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Wildlife Photographer of the Year to prestiżowy konkurs, którego celem - jak mówią organizatorzy - jest pokazanie piękna przyrody w najczystszej postaci. W tegorocznej jego odsłonie prace rywalizowały ze sobą w kilkunastu podkategoriach sekcji profesjonalnej, oraz w kategoriach poświęconych projektom dokumentalnym i młodym twórcom. W konkursie wzięli udział fotografowie z 95 krajów świata, którzy nadesłali łącznie ponad 45 tys. zgłoszeń. Rywalizacja była zacięta, zwycięzca mógł być jednak tylko jeden.

Symbol piękna i przypomnienie o kruchości natury

Choć w tym roku, w przypadku zwycięskiego zdjęcia mamy do czynienia ze znacznie mniejszym ciężarem gatunkowym, niż w przypadku zeszłorocznej edycji i tym razem fotografia, która ujęła jurorów porusza temat zagrożonych gatunków. Tytuł Fotografa Roku i 10 tys. funtów otrzymał holenderski fotograf Marsel van Oosten, który wykonał ujmujący portret - “The Golden Couple” - przedstawiający dwie rokselany złociste, w górach Qin Ling we wschodnich Chinach - jedynym miejscu na Ziemi, gdzie można spotkać małpy z tego gatunku.

fot. Marsel van Oosten, "The Golden Couple"

“Zdjęcie ma bardzo tradycyjny charakter. To portret, ale za to jaki! To symboliczne przypomnienie o pięknie natury i tym jak zubaża nas jej niszczenie. Dzieło sztuki warte każdej galerii na świecie” - podsumowuje decyzję przewodniczący jury, Roz Kidman Cox.

Jurorzy przyznali także nagrodę Young Wildlife Photographer of the Year, wręczaną najlepszym młodym fotografom. Tym razem jej laureatem został 16-letni Skye Meaker z RPA. Podobnie jak w zeszłym roku mamy tu do czynienia ze zdjęciem przedstawiającym zwierzę w czasie odpoczynku, w tym wypadku lamparta wybudzającego się ze snu.

fot. Skye Meaker, "Lounging Leopard"

“Dzięki wyczuciu momentu i precyzyjnej kompozycji otrzymujemy wgląd w duszę jednego z najczęściej fotografowanych, ale rzadko widywanych w rzeczywistości zwierząt” - powiedział  juror i laureat poprzedniej edycji konkursu Alexander Badyaey.

Zwycięskie fotografie zostały wybrane spośród 19 najlepszych zdjęć z poszczególnych kategorii. Galeria finałowa to jak zawsze fantastyczny przekrój przez zróżnicowaną naturę naszej planety, od dzikich zwierząt poprzez ukryty świat fotografii podwodnej. Wybór zwycięskich prac możecie zobaczyć w poniższej galerii. Niestety wśród laureatów po raz kolejny zabrakło fotografów z Polski.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Wystawa pokonkursowa - 100 najlepszych zdjęć dzikiej natury

Jak zwykle najlepsze 100 zdjęć z konkursu WPOTY będziemy mogli obejrzeć na wystawie pokonkursowej, która startuje już w najbliższy piątek, 19 października 2018 roku w londyńskim Natural History Museum (bilety w cenach 15 i 9 funtów). Wystawa co roku odwiedza kilka krajów, niestety jak na razie nie wiemy czy zagości także w Polsce.

Więcej informacji o konkursie oraz wszystkie zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w poszczególnych kategoriach znajdziecie pod adresem nhm.ac.uk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku
Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało właśnie listę zwycięskich projektów w sekcjach regionalnych....
11
Leica Women Photo Project 2025 - kobieca odsłona współczesnej fotografii
Leica Women Photo Project 2025 - kobieca odsłona współczesnej fotografii
Za nami 6. edycja konkursu Leica Women Photo Project, którego celem jest promowanie kobiecego spojrzenia na fotografię. Tegoroczne odsłona pod hasłem „Jedność poprzez różnorodność”...
8
Female in Focus 2024 - fotografia oczami kobiet. Barbara Woźniczka i Kasia Ślesińska wśród nagrodzonych
Female in Focus 2024 - fotografia oczami kobiet. Barbara Woźniczka i Kasia Ślesińska wśród...
Za nami kolejna edycja konkursu Female In Focus, który stawia sobie za cel promowanie kobiecej fotografii. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej edycji, której motywem przewodnim...
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)