Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Już po raz 9 jury prestiżowego Insight Astronomy Photographer of the Year nagrodziło najlepsze zdjęcie kosmosu i nocnego nieba. Przez lata konkurs przyciągał zarówno profesjonalistów, jak i początkujących fotografów, a w finałowe galerie zawsze skupiały wyjątkowe prace. Tylko w tym roku do największego astrofotograficznego konkurs na świecie zgłoszonych zostało prawie 4 tys. zdjęć wykonanych przez fotografów z aż 91 krajów.
- Przegląd nadesłanych prac był czystą przyjemnością, ale również trudniejszym niż kiedykolwiek zadaniem z powodu wszechstronnej i wysokiej jakości zdjęć. Byłem pod szczególnym wrażeniem, że w tym roku pojawiło się tak wiele nowych i przełomowych obrazów nocnego nieba - powiedział Chris Bramley, redaktor magazyny BBC Sky at Night.
fot. Artem Mironov - zwycięzca Insight Astronomy Photographer of the Year 2017
Jednak największe słowa uznania zostały skierowane w stronę rosyjskiego fotografa Artema Mironova, który uchwycił zapierający dech w piersiach obraz kompleksu chmur Rho Ophiuchi - mgławicy oddalonej o 400 lat świetlnych od Ziemi. To właśnie fa fotografia zwyciężyła w kategorii „Gwiazdy i Mgławice“ oraz została wybrana najlepszą pracą tegorocznej edycji konkursu. W efekcie w ręce Mironova powędrował tytuł Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 oraz nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. funtów.
- To bardzo popularny dla astrofotografów fragment nieba, ale ta fotografia pokazuje nam zupełnie nowe spojrzenie oraz nutę tajemnicy - komentują jurorzy.
Mamy także spore powody do radości. Po raz pierwszy w historii konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year w gronie laureatów znalazł się Polak. Fotografia perłowych obłoków Bartłomieja Jureckiego została nagrodzona w kategorii „Skyscapes“. Jurecki na co dzień jest fotoreporterem, jednak - jak zdradził nam w rozmowie - nocne niebo to także jego pasja i fotograficzne zainteresowanie.
- To była chyba jedyna możliwość w moim życiu żeby zaistnieć w tym konkursie. Zawsze fascynowały mnie astronomiczne zjawiska, ale w naszym kraju astrofotografia nie jest bardzo popularna, a sprzęt bardzo drogi - powiedział nam Bartłomiej Jurecki. - Perłowe obłoki udało mi się sfotografować, kiedy z moimi przyjaciółmi spędzaliśmy sylwestra na Lofotach w północnej Norwegii.
fot. Bartłomiej Jurecki, III miejsce w kategorii "Skyscapes"
- Znam dobrze zorze polarne, bo już od paru lat fotografuję to zjawisko. Znałem też opowieści właśnie o tych obłokach. Nie nastawiałem się, że mogę mieć takiego farta żeby podczas kilkudniowego pobytu za kołem podbiegunowym właśnie na nie natrafić. Występują bardzo rzadko - czasem trzeba czekać nawet kilka lat. Jednak miałem szczęście. Przez pierwsze dwa dni pobytu lało i przez Europę przechodził lekki huragan. To właśnie doprowadziło do powstania obłoków i w ostatni dzień roku mogliśmy podziwiać to zjawisko. Obłoki były widoczne cały dzień (tylko cztery godziny, ponieważ była noc polarna ), ale tylko przez moment połączyły swoje moce i stworzyły widok jak na zdjęciu.
Prace laureatów zostaną także zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Centrum Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich. Ekspozycję będzie można oglądać aż do 22 czerwca 2018 roku. Ponadto wydany zostanie specjalny album z fotografiami laureatów
Insight Astronomy Photographer of the Year jest organizowany przez Royal Observatory Greenwich w porozumieniu z Insight Investment i magazynem "BBC Sky at Night“. Więcej informacji o konkursie, jak również zdjęcia wszystkich finalistów znajdziecie na stronie www.rmg.co.uk.