Archiwizacja i backup zdjęć – zobacz, jak robić to dobrze

Autor: Michał Chrzanowski

31 Maj 2016
Artykuł na: 17-22 minuty

Całkowita utrata zdjęć to czarny sen każdego fotografa. Jednak istnieje kilka prostych sposobów, które skutecznie nas przed tym uchronią. Czy wiecie z jak poprawnie archiwizować zdjęcia i tworzyć backup plików?

Prywatna chmura - wygodny backup i wszystkie pliki przy Tobie

Dyski Synology możemy podłączyć do routera, co otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości. Nie tylko utworzymy własną chmurę z danymi, lecz także zsynchronizujemy wszystkie pliki. Za sprawą aplikacji Cloud Station zaraz po dodaniu nowych zdjęć zostaną one automatycznie zaktualizowane na innych urządzeniach - komputer stacjonarny, smartfon lub tablet, a nawet inne serwery NAS. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do danych z każdego miejsca na ziemi. Jedyny warunek, jaki musimy spełnić to dostęp do Internetu. Co więcej, będziemy mogli także dzielić się dowolnymi plikami. W tym celu wystarczy jedynie udostępnić link folderu i przesłać go wybranej osobie.

Jednak to nie wszystko. Synology daje również możliwość synchronizowania danych z chmurami zewnętrznych firm typu Amazon Glacier, One Drive, Dropbox czy Google Drive. A to przecież kolejna z form archiwizacji plików - są one przechowywane w oddzielnym miejscu. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że będziemy zmuszeni do dodatkowych opłaty - comiesięcznego abonamentu, który w zależności od pojemności chmury może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu dolarów. Jednak naszym zdaniem warto.

Dziel się wybranymi zdjęciami

Photo Station to kolejne rozwiązanie Synology, które może nie jest bezpośrednio związane z archiwizacją, jednak ułatwia kontakt z klientem. Photo Station otwiera się jako oddzielne okno w przeglądarce, ukazując zdjęcia w formie galerii. Udostępniamy albumu poprzez wysłanie klientowi linku do wybranej galerii. Po otwarciu otrzymanego adresu można obejrzeć fotografie i pobrać jedno, lub kilka zdjęć z galerii. Naszym zdaniem można wykorzystać ten system jako jedno z możliwości na przykład pakietu usług ślubnych. Młoda para może rozesłać link gościom, a Ci z kolei mogą sobie pobrać swoje ulubione zdjęcia na własne komputery.

Podsumowując, na współczesnym rynku istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają fotografom bezpieczne przechowywanie zdjęć. Możemy skorzystać z przenośnych dysków, serwerów lub coraz popularniejszej chmury. Niemniej jednak najważniejszą kwestią optymalnego archiwizowania i backupu fotografii jest wypracowanie sobie funkcjonalnego systemu, który będzie jednocześnie efektywny i nieczasochłonny. Niestety, ale nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania nie ustrzegą nas przed utratą zdjęć, jeżeli na którymś etapie popełnimy błąd - przy imporcie lub zapisie obrazów. Warto pamiętać, aby podczas archiwizacji tworzyć co najmniej trzy biblioteki zdjęć na różnych urządzeniach. Dobrze, by jedno z nich znajdowało się poza domem lub miejscem pracy. Z pomocą może przyjść także prywatna chmura, którą w pełni zsynchronizujemy z rozwiązaniami zewnętrznych dystrybutorów, dzięki czemu utworzymy kolejną kopię zapasową naszego archiwum.

Następna

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)