Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Całkowita utrata zdjęć to czarny sen każdego fotografa. Jednak istnieje kilka prostych sposobów, które skutecznie nas przed tym uchronią. Czy wiecie z jak poprawnie archiwizować zdjęcia i tworzyć backup plików?
Dyski Synology możemy podłączyć do routera, co otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości. Nie tylko utworzymy własną chmurę z danymi, lecz także zsynchronizujemy wszystkie pliki. Za sprawą aplikacji Cloud Station zaraz po dodaniu nowych zdjęć zostaną one automatycznie zaktualizowane na innych urządzeniach - komputer stacjonarny, smartfon lub tablet, a nawet inne serwery NAS. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do danych z każdego miejsca na ziemi. Jedyny warunek, jaki musimy spełnić to dostęp do Internetu. Co więcej, będziemy mogli także dzielić się dowolnymi plikami. W tym celu wystarczy jedynie udostępnić link folderu i przesłać go wybranej osobie.
Jednak to nie wszystko. Synology daje również możliwość synchronizowania danych z chmurami zewnętrznych firm typu Amazon Glacier, One Drive, Dropbox czy Google Drive. A to przecież kolejna z form archiwizacji plików - są one przechowywane w oddzielnym miejscu. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że będziemy zmuszeni do dodatkowych opłaty - comiesięcznego abonamentu, który w zależności od pojemności chmury może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu dolarów. Jednak naszym zdaniem warto.
Photo Station to kolejne rozwiązanie Synology, które może nie jest bezpośrednio związane z archiwizacją, jednak ułatwia kontakt z klientem. Photo Station otwiera się jako oddzielne okno w przeglądarce, ukazując zdjęcia w formie galerii. Udostępniamy albumu poprzez wysłanie klientowi linku do wybranej galerii. Po otwarciu otrzymanego adresu można obejrzeć fotografie i pobrać jedno, lub kilka zdjęć z galerii. Naszym zdaniem można wykorzystać ten system jako jedno z możliwości na przykład pakietu usług ślubnych. Młoda para może rozesłać link gościom, a Ci z kolei mogą sobie pobrać swoje ulubione zdjęcia na własne komputery.
Podsumowując, na współczesnym rynku istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają fotografom bezpieczne przechowywanie zdjęć. Możemy skorzystać z przenośnych dysków, serwerów lub coraz popularniejszej chmury. Niemniej jednak najważniejszą kwestią optymalnego archiwizowania i backupu fotografii jest wypracowanie sobie funkcjonalnego systemu, który będzie jednocześnie efektywny i nieczasochłonny. Niestety, ale nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania nie ustrzegą nas przed utratą zdjęć, jeżeli na którymś etapie popełnimy błąd - przy imporcie lub zapisie obrazów. Warto pamiętać, aby podczas archiwizacji tworzyć co najmniej trzy biblioteki zdjęć na różnych urządzeniach. Dobrze, by jedno z nich znajdowało się poza domem lub miejscem pracy. Z pomocą może przyjść także prywatna chmura, którą w pełni zsynchronizujemy z rozwiązaniami zewnętrznych dystrybutorów, dzięki czemu utworzymy kolejną kopię zapasową naszego archiwum.