Archiwizacja i backup zdjęć – zobacz, jak robić to dobrze

Autor: Michał Chrzanowski

31 Maj 2016
Artykuł na: 17-22 minuty

Całkowita utrata zdjęć to czarny sen każdego fotografa. Jednak istnieje kilka prostych sposobów, które skutecznie nas przed tym uchronią. Czy wiecie z jak poprawnie archiwizować zdjęcia i tworzyć backup plików?

Skoro mamy już wypracowany określony sposób działania, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich urządzeń, na których będziemy przechowywać wybrane pliki. A takich rozwiązań na rynku jest naprawdę sporo. Możemy przebierać w kompaktowych dyskach przenośnych lub o wiele bardziej zaawansowanych serwerach NAS, czyli dyskach sieciowych podłączanych do routera. W rzeczywistości każdy będzie mógł znaleźć urządzenie, które powinno sprostać jego wymaganiom i stylowi pracy.

Wybór odpowiedniego dysku - na co zwracać uwagę

Pierwszą rzeczą jest oczywiście pojemność. W tej kwestii mamy do czynienia z ogromnym wachlarzem. Niemniej jednak zalecamy wybrać większe dyski, które mają co najmniej kilka TB pojemności. Będziemy na nich przechowywać setki, jak nie tysiące fotografii, a trzeba pamiętać, że do tego dochodzi przecież pełna kopia zapasowa. Równie istotną kwestią jest prędkość dysków - zarówno odczytu, jak i zapisu. Każdy kto choć raz pracował z bardziej zaawansowanymi jednostkami docenia komfort i wydajność pracy, którą zapewniają. Dzięki temu importowanie, jak i sama postprodukcja obrazów odbywa się znacznie szybciej.

Pojemność, prędkość działania, złącza i porty oraz niezawodność to aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze dysku

Podczas zakupu jednostki, która posłuży nam do archiwizacji danych musimy uwzględnić również liczbę gniazd komunikacyjnych, dzięki którym możemy na przykład podpiąć dysk przenośny lub zewnętrzne urządzenie. Tak więc jeden port USB 3.0 to stanowczo za mało, jeżeli chcemy cieszyć się wygodą podczas pracy. Nie możemy zapomnieć także o niezawodności danego urządzenia - nie chcemy przecież, aby dysk z naszymi zdjęciami lub backupem uległ awarii. Dlatego też swoją uwagę warto skierować w stronę wiodących i sprawdzonych producentów.

Serwery NAS - dlaczego są Twoimi przyjaciółmi

Coraz większym uznaniem wśród fotografów cieszą się dyski sieciowe. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo bardziej lub mniej zaawansowanych rozwiązań. Przykładowo, dla entuzjastów fotografii, którzy chcą zabezpieczyć się przed utratą zdjęć, optymalnym rozwiązaniem może okazać się pojedynczy zewnętrzny dysk sieciowy Synology DS115j, dzięki któremu utworzymy kopię zapasową plików lub całego systemu. Niemniej jednak bardziej zaawansowanym użytkownikom zalecamy przyjrzeć się serwerom NAS, które zapewniają rozbudowę o dodatkowe jednostki, na przykład Synology DS216+ lub DS916+. Możemy więc skonstruować prywatną macierz RAID, dzięki której utworzymy lustrzane odbicie głównego dysku, a w tym pełną kopię zapasową naszego archiwum.

RAID - optymalna archiwizacja i backup zdjęć

RAID (Redundant Array of Independent Disks - nadmiarowa macierz niezależnych dysków) jest tym, na co powinni zwrócić uwagę zaawansowani fotografowie. Zadaniem RAID jest efektywna współpraca dwóch lub większej liczby dysków, dzięki czemu otrzymamy rozbudowane możliwości - nieosiągalne przy użyciu pojedynczej jednostki. W celu utworzenia stabilnego rozwiązania wykorzystuje się wspomniane serwery NAS. Optymalnym rozwiązaniem do pracy fotografa może okazać się macierz RAID 1 składająca się na przykład z dwóch dysków, gdzie na jednym natychmiastowo jest tworzona pełna kopia zapasowa. Dzięki temu w wypadku awarii jednego urządzenia nadal będziemy dysponować kompletem plików na drugim. Warto jednak zauważyć, że na przechowywanie zdjęć otrzymamy jedynie połowę fizycznej pamięci całego serwera - druga połowa to backup. Jednak naszym zdaniem macierz to jedno z bardziej niezawodnych i pewniejszych rozwiązań, które uchronią nas przed bezpowrotną utratą zdjęć. Kolejnym argumentem, przemawiającym za RAID, jest możliwość rozbudowy całego systemu o kolejne jednostki i zwiększenie tym samym powierzchni dyskowej. Niemniej jednak dodatkową kopię zapasową naszego archiwum powinniśmy przechowywać także na kolejnym zewnętrznym dysku, który w żaden sposób nie jest połączony z macierzą.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
8
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
11
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Przygotuj się z nami do swojego pierwszego wyścigu po zdjęcia akcji. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się czym i jak fotografować sporty motorowe oraz inne dynamiczne tematy.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)