Fotografia na Białorusi. Białoruś w fotografii. Dwa spotkania w Zachęcie

Autor: Marcin Grabowiecki

30 Maj 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na dwa spotkania poświęcone fotografii i Białorusi. We wtorek, 31 maja Swietłana Poleszuk poprowadzi rozmowę z Andriejem Liankiewiczem, a w czwartek 2 czerwca zobaczymy prace białoruskiego twórcy oraz Adama Tuchlińskiego i fotografów "Gazety Wyborczej".
Adam Tuchliński, z serii SOVIETSKAYA BIELARUSSIA, dzięki uprzejmości autora

We wtorek, 31 maja o gdoz. 18:00 Swietłana Poleszuk poprowadzi rozmowę z Andriejem Liankiewiczem na temat "Fotografia w kraju propagandy". W czwartek, 2 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się pokaz slajdów zatytułowany "Fotograficznie o Białorusi: podwójna wizja fotografów z Polski i Białorusi", na którym zobaczymy prace Adama Tuchlińskiego, fotografów "Gazety Wyborczej" oraz Andrieja Liankiewicza.

Swietłana Poleszuk - krytyczka fotografii, wykładowczyni historii sztuki oraz teorii fotografii na European Humanities University (EHU) w Wilnie.

Andriej Liankiewicz - fotograf, wykładowca na European Humanities University (EHU) w Wilnie. Swój fotograficzny dorobek prezentował na ponad sześćdziesięciu wystawach w Europie i Stanach Zjednoczonych, wydał dwie książki: Focus on Belarus (2008) oraz Pagan (2010). Zwycięzca wielu nagród w konkursach fotograficznych: Humanity Photo Awards, Magnum Expression Award, Konkurs Fotograficzny w Krakowie. Współpracuje z galerią Anzenberger.

Adam Tuchliński - Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie w Opawie. Od 1999 roku związany z fotografią prasową - w dzienniku "Życie" w Warszawie, w "Gazecie Współczesnej" w Białymstoku, od 2001 r. z redakcją fotograficzną Polskiej Agencji Prasowej jako białostocki korespondent, oraz z tygodnikami: "Wprost", "Newsweek Polska". Od sierpnia 2002 r. zamieszkał w Warszawie, gdzie nawiązał współpracę z tygodnikiem "Przekrój" i agencją fotograficzną Reporter, a od 2003 z miesięcznikiem "Forbes". W tej chwili jest wolnym strzelcem. W ramach własnej działalności fotograficznej zajmuje się szeroko rozumianą fotografią dokumentalną. W marcu 2005 roku rozpoczął pracę nad projektem "Sovietskaya Bielarussia" dokumentując realia życia codziennego w ostatniej europejskiej dyktaturze, został tam dwukrotnie zatrzymany przez milicję. Pierwszy incydent miał miejsce w lokalu wyborczym, a jego pretekstem było rzekome sfałszowania akredytacji dziennikarskiej. Po raz drugi, w sierpniu zostaje deportowany z pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Białorusi za działalność dziennikarską bez zezwolenia (Białoruski MSZ zwlekał z przyznaniem akredytacji ponad miesiąc, co znacznie opóźniało pracę nad projektem).

Spotkania odbywają się w sali multimedialnej "Zachęty". Wejście od ul. Burschego. Wstęp wolny.

Spotkania towarzyszą wystawie "Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj", którą do 21 sierpnia 2011 możemy oglądać w "Zachęcie".

Białoruś, Mińsk, 7 listopada 2005. Kobieta niesie flagę USSR na placu Kastrychnickaja podczas manifestacji z okazji Rewolucji Bolszewickiej 1917 roku. Ten dzień jest świętem narodowym na Białorusi. (c) Andrei Liankevich / Anzenberger
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
8
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
11
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Przygotuj się z nami do swojego pierwszego wyścigu po zdjęcia akcji. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się czym i jak fotografować sporty motorowe oraz inne dynamiczne tematy.
12
Powiązane artykuły