Fotografia na Białorusi. Białoruś w fotografii. Dwa spotkania w Zachęcie

Autor: Marcin Grabowiecki

30 Maj 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na dwa spotkania poświęcone fotografii i Białorusi. We wtorek, 31 maja Swietłana Poleszuk poprowadzi rozmowę z Andriejem Liankiewiczem, a w czwartek 2 czerwca zobaczymy prace białoruskiego twórcy oraz Adama Tuchlińskiego i fotografów "Gazety Wyborczej".
Adam Tuchliński, z serii SOVIETSKAYA BIELARUSSIA, dzięki uprzejmości autora

We wtorek, 31 maja o gdoz. 18:00 Swietłana Poleszuk poprowadzi rozmowę z Andriejem Liankiewiczem na temat "Fotografia w kraju propagandy". W czwartek, 2 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się pokaz slajdów zatytułowany "Fotograficznie o Białorusi: podwójna wizja fotografów z Polski i Białorusi", na którym zobaczymy prace Adama Tuchlińskiego, fotografów "Gazety Wyborczej" oraz Andrieja Liankiewicza.

Swietłana Poleszuk - krytyczka fotografii, wykładowczyni historii sztuki oraz teorii fotografii na European Humanities University (EHU) w Wilnie.

Andriej Liankiewicz - fotograf, wykładowca na European Humanities University (EHU) w Wilnie. Swój fotograficzny dorobek prezentował na ponad sześćdziesięciu wystawach w Europie i Stanach Zjednoczonych, wydał dwie książki: Focus on Belarus (2008) oraz Pagan (2010). Zwycięzca wielu nagród w konkursach fotograficznych: Humanity Photo Awards, Magnum Expression Award, Konkurs Fotograficzny w Krakowie. Współpracuje z galerią Anzenberger.

Adam Tuchliński - Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie w Opawie. Od 1999 roku związany z fotografią prasową - w dzienniku "Życie" w Warszawie, w "Gazecie Współczesnej" w Białymstoku, od 2001 r. z redakcją fotograficzną Polskiej Agencji Prasowej jako białostocki korespondent, oraz z tygodnikami: "Wprost", "Newsweek Polska". Od sierpnia 2002 r. zamieszkał w Warszawie, gdzie nawiązał współpracę z tygodnikiem "Przekrój" i agencją fotograficzną Reporter, a od 2003 z miesięcznikiem "Forbes". W tej chwili jest wolnym strzelcem. W ramach własnej działalności fotograficznej zajmuje się szeroko rozumianą fotografią dokumentalną. W marcu 2005 roku rozpoczął pracę nad projektem "Sovietskaya Bielarussia" dokumentując realia życia codziennego w ostatniej europejskiej dyktaturze, został tam dwukrotnie zatrzymany przez milicję. Pierwszy incydent miał miejsce w lokalu wyborczym, a jego pretekstem było rzekome sfałszowania akredytacji dziennikarskiej. Po raz drugi, w sierpniu zostaje deportowany z pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Białorusi za działalność dziennikarską bez zezwolenia (Białoruski MSZ zwlekał z przyznaniem akredytacji ponad miesiąc, co znacznie opóźniało pracę nad projektem).

Spotkania odbywają się w sali multimedialnej "Zachęty". Wejście od ul. Burschego. Wstęp wolny.

Spotkania towarzyszą wystawie "Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj", którą do 21 sierpnia 2011 możemy oglądać w "Zachęcie".

Białoruś, Mińsk, 7 listopada 2005. Kobieta niesie flagę USSR na placu Kastrychnickaja podczas manifestacji z okazji Rewolucji Bolszewickiej 1917 roku. Ten dzień jest świętem narodowym na Białorusi. (c) Andrei Liankevich / Anzenberger
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
2
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
Powiązane artykuły